Pickimet nga peshku harabel dhe insektet ne Plazhin Darzeze ne Fier,perbejne rastet...

Pickimet nga peshku harabel dhe insektet ne Plazhin Darzeze ne Fier,perbejne rastet me shumta qe ndodhin tek pushuesit

551
SHPËRNDAJE

Qendra shendetesore verore Darezeze ka regjistruar ne kete sezon , me qindra raste te pushuesve me probleme shendetesore .

Pickimet nga peshku harabel dhe insektet , dehidratimi dhe alergjite , perbejne rastet me te shpeshta te pushuesve vendas e te huaj , qe frekuentojnw vijen bregdetare te Darezezes ne Fier, ndersa gjate fundjaves numri i pacienteve eshte edhe me i larte duke arritur deri ne 30 raste .

Infermieret e qendres shendetesore , Sofie Beqaj dhe Esma Driza jane shprehur se fluksi sa vjen dhe shtohet ndersa pickimi nga peshku harabel shoqerohet me dhimbje te lehta teksa me te prekura jane moshat pediatrike.

Sipas stafit shendetesor, kujdesi ne keto dite duhet te jete maksimal, e po aq vemendje qytetaret duhet te kene edhe per tu ruajtur nga temperaturat e larta .

Plazhi ranor i vijes bregdetare te Fierit ka bere qe te mos mungojne edhe rastet e infarkteve ,ku diten e djeshme humbi jeten nje 55 vjecar .

S'KA KOMENTE