ARTIKUJT E FUNDIT

Maturantët protestë te Ministria e Arsimit për provimin me zgjedhje: Përsëritje të testit!

Teksa dje ishte dhe provimi i fundit i Maturës Shtetërore, lënda me zgjedhje, maturantët janë hedhur sot në protestë. Një grup nxënësish janë mbledhur para Ministrisë së Arsimit ku kërkojnë ripërsëritje të testit. Nxënës që kishin zgjedhur lëndë me zgjedhje Biologjinë apo dhe Fizikën, ndërkohë që shprehen se pyetjet ishin jashtë programit. 

Me parulla në duar dhe me thirrje kundër Ministrisë, nxënësit kërkuan si alternativë që të hiqen ato pyetje që kanë qenë jashtë programit.

Programi për provimin e Biologjisë ishte jashtë programit. Siç ishin ekosistemet. Nuk duam që të na falin pikë, pasi duam që të marrim vlerësimin e drejtë për atë ccka kemi punuar. Ne kërkojmë ribërjen e tekstit. Pikët që i përkasin pyetjeve jashtë programit, kërkojmë që të na eliminohen. Na u premtua se asgjë nuk do të jetë jashtë programit. Testi model nuk kishte lidhje me ato çka na u ofrua me testin e Maturës.”, tha një maturante për gazetarin e ‘News24’ Mario Merhori.

Fier/ Vihet në pranga 1 drejtues automjeti, procedohen në gjendje të lirë 5 shtetas të tjerë, për vepra të ndryshme penale.

DVP Fier/ Vihet në pranga 1 drejtues automjeti, procedohen në gjendje të lirë 5 shtetas të tjerë, për vepra të ndryshme penale.

Specialistët e Sektorit të Qarkullimit Rrugor në DVP Fier arrestuan në flagrancë, për veprën penale “Shkelja e rregullave të qarkullimit rrugor”, shtetasin J. D., 22 vjeç, banues në Fier, pasi, në aksin rrugor Lushnjë-Fier, duke drejtuar automjetin është përplasur me një kamion që ka qënë i ndaluar. Si pasojë e përplasjes është dëmtuar shtetasi Xh. M., 24 vjeç, banues në Elbasan, i cili ka qënë duke qëndruar jashtë kamionit. Aktualisht, 24-vjeçari ndodhet në spital, nën kujdesin e mjekëve.

Specialistët për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë Fier referuan materialet në Prokurori për shtetasit:

-B. Xh., 21 vjeç dhe B. S., 24 vjeç, të dy banues në Patos, pasi dyshohet se për motive të dobëta, kanë ushtruar dhunë ndaj shtetasit K. K., 22 vjeç;

-A. G., 35 vjeç, banues në Drizë, Fier, pasi dyshohet se për motive të dobëta, ka goditur me grushte shtetasin L. Ç., 38 vjeç;

-L. Ç., 40 vjeç, banues në Kallm i Madh, Fier, pasi dyshohet se për motive të dobëta, ka goditur me grushte një 17-vjeçar;

-E. P., 32 vjeçe, banuese në Fier, pasi dyshohet se i ka vjedhur një shumë parash shtetasit A. P.

Materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Fier, për veprime të mëtejshme procedurale.

Krimi në Greqi/ Kuzhinieri dhunoi gruan para se ta vriste me thikë

Zbardhen të tjera detaje nga vrasja që ndodhi mbrëmjen e së enjtes në Koukaki të Greqisë, ku burri vrau me thikë gruan.
Mediat greke raportojnë se 46-vjeçarja para se të vritej nga burri i saj 55-vjeçar është dhunuar nga ky i fundit.
55-vjeçari, që punonte si kuzhinier së fundmi, ka qenë një ish sportist i mundjes.

Sipas mediave greke, ai “u tërbua” kur pa 46-vjeçaren duke përgatitur një valixhe për një udhëtim që kishte planifikuar dhe filloi ta shante.

Viktima është kundërpërgjigjur, ndërkohë që burri ka nisur të ushtrojë dhunë ndaj saj. Fill pas këtij episodi, burri ka shkuar në kuzhinë dhe ka marrë prej aty një thikë dhe e ka goditur në shpinë edhe në qafë dhe gjoks, duke i shkaktuar asaj vdekjen. Hetuesit e çështjes raportojnë se e gjithë ngjarja ka si motiv xhelozinë. 

Pas krimit, autori mori të birin dhe njoftoi se kishte vrarë nënën e tij dhe më pas tentoi që të hidhej me makinë nga ura.

Qarkullonte me shpejtësi 190 km/h, policia ndalon shoferin në bypass-in e Fierit

Siguria Rrugore në fundjavë.

Live nga Bypass i Fierit.

Makina inteligjente dhe radari automatik po vijojnë skanimet e shpejtësisë në të dy krahët e lëvizjes Fier-Vlorë dhe Vlorë-Fier.

Shpejtësi që arrin deri në 190km/h. Drejtues mjetesh, mos fluturoni në rrugë por zbatoni rregullat e qarkullimit rrugor.

Në të gjitha rrugët e vendit ka makina inteligjente, radar automatik, kamera, dron e aparat fotografik që përdoren nga punonjësit e Policisë Rrugore.

Mbroni jetën duke respektuar rregullat e qarkullimit rrugor.

Rama në “France 24”, fajëson BE-në për mos-çeljen e negociatave

Kryeministri, Edi Rama ka dhënë një intervistë për televizionin francez “France 24” ku ka folur për samitin e mbajtur një ditë më parë në Bruksel ku sërish nuk u dha një përgjigjie pozitive sa i takon çelsjes së negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Rama e quajti rrugëtimin e gjatë të Shqipërisë që nga marrja e statusit të vendit kandidat për në BE si një “pilulë kundër depresionit”. Mes të tjerash, kryeministri tha se nuk ishte Shqipëria ajo që kishte progres të ngadaltë, por ishte faji i BE-së sepse kishte ngadalësuar progresin drejt së ardhmes. 

Ndërsa “France 24” shkruan se Rama me qëndrimet e tij të shprehura ashpër ishte bërë gjithnjë e më i frustruar për mungesën e progresit në rrugën e zgjerimit të BE-së.

Balla: Rikonstruksioni i rruges ne Bylis/Banorët ti kthejnë shtëpitë e tyre në bujtina

Rikonstruktohet rruga që lidh autostradën me Parkun Arkeologjik të Bylisit. Balla: Bylisi, një prej gurëve të çmuar të arkeologjisë shqiptare. Banorët ti kthejnë shtëpitë e tyre në bujtina

Drejtuesi politik i Partisë Socialiste për Qarkun e Fierit, Taulant Balla së bashku me kryetarin e Bashkisë Qerim Ismailaj dhe deputetin Ismet Beqiraj kanë inspektuar sot punimet që po kryhen në rrugën që lidh autostradën me Hekalin dhe Parkun Arkeologjik të Bylisit.

Balla në fjalën e tij është shprehur se ky segment i rëndësishëm i shërben jo vetëm Hekalit, por gjithë zonës së Mallakastrës.

“Bylisi është një prej atyre do ta quaja unë gurëve të çmuar të arkeologjisë shqiptare që në fakt gjithë këto vite nuk ja kemi marë aq sa duhet përfitimin ekonomik. Pjesa e qendrës do e kemi me ndriçim dhe trotuar. Përveç atyre që duan të shohin qytetin kushdo që leviz në aksin Fier-Tepelenë, mund të kthejë këtu për të shijuar ballkonin natyror të luginës. Për mua personalisht dhe për Ismetin është realizimi i një ëndërre që po bëhet realitet pak nga pak, natyrshëm që pas përfundimit të punimeve të lidhjes me rrugë të qyteti antik të Apollonisë, realizimi në një kohë kaq të shkurtër edhe I punimeve me cilësi të lidhjes me rrugë të qytetit antik të Bylisit është një problematikë që ka ekzistuar prej 10-tra vitesh dhe fakti që brenda një viti po i zgjidhim të dyja jemi në rrugën e duhur edhe Apollonian përfundoi dhe Bylisi do të përfundoi.

Gjithashtu Balla u shpreh se investimet në infrastrukturë, investimet në ujësjelles dhe në energjinë elektrike janë projekte kryesore në këtë zonë që as mund tē imagjinoheshin para disa viteve, por tashmë kanë vëmendjen tonë maksimale.

Ajo që dua t’i them të gjithëve Mallakastriotëve që vite pas vitesh janë larguar nga Mallakstra, Mallakastra është shumë e madhe duhet të rimendojnë tashmë të riokthehen, shtëpitë e tyre të vjetra të vendosin dorë dhe një pjesë ti kthejnë në pika agroturizmi sepse ne po bëjmë rrugën, investimet ujin e pishëm, besoj që të dyja projektet dhe ato po ecin shumë mirë dhe që janë investime që as nuk mund të imagjinoheshin pak vite më parë aty. Kështu që në këtë aspekt ajo që duhet të nxisim është që të kemi disa pika dhe gjithë qyteti antik i Bylisit duhet të rrethohet nga hotele të vogla, shtëpi të vogla, agroturizmi ku turisti jo vetëm të vijë dhe të shohi, por të paktën duhet një ditë për të parë të gjithë Bylisin, por duhet të hash drekën, por duhet të hash edhe darkën kështu që nuk mjafton një pikë që kemi ne aty që është një familje e shkëlqyer që kanë bërë atë aty, të gjitha shtëpitë duhet të jenë në funksion të Bylisit. Ne kemi aty sipër një ndër pasuritë më të mëdha arkeologjike jo vetëm të Shqipërisë, por të Ballkanit.

Publikohen notat për provimin e gjuhës shqipe dhe letërsisë

Ditën e sotme janë publikuar nontat për provimin e gjuhës shqipe dhe letërsisë për maturën shtetërore. 

“Ky ishte provimi i gjuhës shqipe dhe letërsise, të cilin e kryen në total 29731 maturantë. 383 maturantë kanë marrë notën 4.00, duke ngelur, ndërsa 4 maturantë kanë arritur të marrin notën 10.00, duke rezultuar ekselentë.

Kalueshmëria për këtë provim është 98.71% ndërsa nota mesatare është 7.45”, thuhet në njoftim.

Për të gjithë maturanët që duan të shohin notat, klikoni linkun.

Aleati i Putinit zbulon lëvizjen e liderit rus: Me nisjen e Luftës së III Botërore, sulmi i parë do të nisë mbi Londer

Aleati i presidentit rus Vladimir Putin ka deklaruar se kryeqyteti i parë që do të sulmohet nga Moska në nisjen e Luftës së Tretë Botërore, do të jetë Londra.

https://www.news.com.au/world/europe/close-ally-calls-on-vladimir-putin-to-strike-london-first-in-wwii-on-russian-media/news-story/b4025f801f9966ffa35e3595aaf79553?amp

Gjenerali rezervist Andrey Gurulyov, i cili është gjithashtu anëtar i komitetit të mbrojtjes të Parlamentit rus, tha se Moska nuk do të synojë “Varshavën, Parisin apo Berlinin” dhe në vend të tyre do të sulmojë Londrën.

Në televizionit shtetëror rus, 54-vjeçari tha se nuk kishte asnjë mënyrë tjetër për të parandaluar që Perëndimi të bllokonte enklavën ruse të Kaliningradit, përveçse pushtimin rus të vendeve baltike të NATO-s.

Një veprim i tillë do të nxiste klauzolën pesë të NATO-s dhe do të niste Luftën e Tretë Botërore.

“Ne do të shkatërrojmë të gjithë grupin e satelitëve hapësinorë të armikut gjatë operacionit të parë ajror.
Askujt nuk do t’i interesojë nëse janë amerikanë apo britanikë, ne do t’i shohim të gjithë si NATO.

Së dyti, ne do të zbusim të gjithë sistemin e mbrojtjes kundër raketave, kudo dhe 100 për qind.

Së treti, sigurisht që nuk do të fillojmë nga Varshava, Parisi apo Berlini. E para që do të goditet do të jetë Londra.

Është e qartë kristal se kërcënimi për botën vjen nga anglo-saksonët”, tha Gurulyov.

Ashtu si kundërshtarët e tjerë të linjës së ashpër të Moskës, ai beson se Perëndimi, veçanërisht në Evropën kontinentale, nuk ka kapacitete për një luftë të vërtetë.

“Si pjesë e operacionit për shkatërrimin e vendeve të rëndësishme kritike, Evropa Perëndimore do të privohet nga furnizimi me energji elektrike dhe do të bllokohet. Të gjitha vendet e furnizimit me energji elektrike do të shkatërrohen.

Dhe në fazën e tretë, do të shohim se çfarë do t’i thonë SHBA-të Evropës Perëndimore për të vazhduar luftën e tyre në të ftohtë, pa ushqim dhe energji elektrike. Ky është plani i përafërt. Qëllimisht po i lë jashtë disa detaje sepse nuk do të diskutohen në TV”, tha ai.

Gjenerali hodhi poshtë planet e mbështetura nga ekspertë të tjerë rusë për një korridor përmes Lituanisë, për të furnizuar enklavën e Kaliningradit të Detit Baltik, e cila është e lidhur midis shteteve të NATO-s Polonia dhe Lituania.

I ashtuquajturi ‘Korridori Suvalkovsky’ është nga Bjellorusia në Lituani.

Ai e sheh një strategji të tillë si një kurth perëndimor, sepse ushtria e Putinit do të rrethohej nga dy anët nga trupat e NATO-s.

“Është dëshira e partnerëve tanë perëndimorë që ne të pastrojmë Korridorin Suvalkovsky nga Bjellorusia përmes Lituanisë për të furnizuar Kaliningradin.

Nëse shikoni hartën, do të ishte një gabim i madh nga ana jonë të bënim korridorin vetëm për të përfunduar me trupat e NATO-s djathtas dhe majtas”, tha ai.