Opozita thirrje Erdoganit: Vepro si ministri grek, jep dorëheqjen

Opozita thirrje Erdoganit: Vepro si ministri grek, jep dorëheqjen

85
SHPËRNDAJE

Opozita turke i ka bërë thirrje Rexhep Tajip Erdogan të japë dorëheqjen pas tërmeteve vdekjeprurëse, duke përmendur si shembull qëndrimin e ish-ministrit të Infrastrukturës dhe Transportit, Kostas Karamanlis, pas aksidentit tragjik në Tempi.

Një debat i fortë ka ndodhur në parlamentin turk për trajtimin e viktimave të tërmetit, raporton korrespondenti i SKAI-t, Manolis Kostidis nga Stambolli.

Përfaqësuesi parlamentar i Partisë Popullore Republikane, Engin Özkots tha: “Në vendin tonë fqinj, për shkak të aksidentit të trenit, ministri përkatës dha dorëheqjen menjëherë.

Nuk ka njeri prej nesh që duhet të japë dorëheqjen? A nuk ka njeri që ka ndërgjegje?’

Ahmed Sik i Partisë së Punës tha: “Do të gjykoheni për atë që nuk keni bërë në 48 orët e para pas tërmetit.Të gjithë do të mbani përgjegjësi. Dhe ju duhet të dini kufijtë tuaj. Nuk ke as nder, as dinjitet. Nëse do të kishit, nuk do të flisnit.

Nuk ke humanizëm. Ju keni guxim. Ju vratë njerëzit. Nuk keni humanizëm. Ju i vratë, ju jeni vrasës!’

“Kërkimi i faljes nuk është shenjë dobësie”, ka thënë presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan, ndërsa opozita e akuzon atë për “shpërblim” ndaj fëmijëve të viktimave të tërmetit.

Ne nuk e bëmë punën në masën që donim. Për këtë kërkoj falje. Të pranojmë dobësitë tona dhe të kërkosh falje nuk është një shenjë dobësie.

Është rezultat i marrëdhënieve të përzemërta që kemi me njerëzit tanë”.

S'KA KOMENTE