Kina ka rezervat me te medha te arit dhe valutes ne bote

Kina ka rezervat me te medha te arit dhe valutes ne bote

68
SHPËRNDAJE

Nga të dhënat e fundit të publikuara nga banka qendrore kombëtare për majin mësohet se Kina ka rezervat më të mëdha të arit dhe të valutës në botë.

Mediat e huaja shkruajnë se pas Kinës, në vendin e dytë është renditur Japonia me 1,254 miliardë dollarë, ndërsa vendin e tretë e zë Zvicra me 886 miliardë dollarë.
 
Ndërkohë kujtojmë se në bazë të këtyre të dhënëve në maj, India mbante vendin e katërt me rezerva me vlerë 590.7 miliardë dollarë, duke kaluar Rusinë, e cila humbi 11.6 miliardë dollarë nga sondazhi i mëparshëm në 584.2 miliardë dollarë rezerva.

S'KA KOMENTE