I riu që vdiq brenda nëndetëses ishte i tmerruar nga Titan

I riu që vdiq brenda nëndetëses ishte i tmerruar nga Titan

231
SHPËRNDAJE

Shpresat e fundit për të gjetur të gjallë pesë personat në bordin e Titanit u ndërprenë nga fjalët e OceanGate , kompania që zotëron nëndetësen: “Ne besojmë se ekuipazhi ka vdekur”.

Zbulimi i mbeturinave të njoftuara nga BBC vetëm konfirmoi tragjedinë. Azmeh Dawood është ajo që nuk mund të pushojë në këto orë, e cila humbi vëllain e tij Shahzada Dawood dhe nipin Sulemanin në shpërthim. Ky i fundit, student në Universitetin Skocez të Strathclyde, hipi në nëndetëse vetëm për të kënaqur të atin .

“Ai ishte i tmerruar,” tha halla për NBC .

“Situatë joreale” – Mes të qarash, Azmeh shpjegoi për gazetën amerikane se ishte “mosbesuese” në këtë “situatë joreale”. E ngjitur pas televizionit këto ditë, ajo vendosi të fliste kur lajmet nuk jepnin më shpresë.

“Ai ishte i tmerruar” – Sulejmani nuk ishte i bindur për të shkuar në Titan, në fakt ai ishte “i tmerruar” prej tij. Gruaja i tha NBC se djali nuk donte të zhgënjente babanë e tij, një biznesmen pakistanez.

Shahzada i përkiste një prej “dinastive” më të pasura në Pakistan. Korporata Daëood Hercules – perandoria familjare – ka investime në bujqësi dhe kujdes shëndetësor, ndër të tjera.

Ai ishte nënkryetar i Engro Corporation, një kompani pakistaneze e plehrave. Së bashku me djalin e tij Suleman ai po kalonte pushimet në Kanada. Shahzada ishte i apasionuar pas historisë së Titanikut . Një pasion që përfundoi në tragjedi.

Familja Dawood, në një deklaratë, e përshkroi Suleman si një “dashamirës të madh të letërsisë fantastiko-shkencore  dhe zbulimit të gjërave të reja”.

S'KA KOMENTE