Ballina Bota Itali/ Alarm i kuq nga përmbytjet në Veneto, një person i zhdukur...

Itali/ Alarm i kuq nga përmbytjet në Veneto, një person i zhdukur në zonën e Comos

Vala e motit të keq që goditi veriun e Italisë nuk ndalet. Ndërsa vazhdon të bjerë shi në Lombardi, ku ka një alarm portokalli, alarmi i kuq është aktivizuar edhe në Veneto në pjesën më të madhe të territorit rajonal. Për herë të parë u hapën të gjashtë basenet rrotulluese rajonale.Ndërkohë në Cantù po kryhen kërkimet për një 66-vjeçar i cili ra në një përrua të fryrë dhe u tërhoq zvarrë nga Sakaq, probleme raportohen dhe në zonën e Mantovës. Rrugë dhe bodrume të përmbytura, çati të zbuluara, pemë të rrëzuara nga stuhitë e forta dhe breshri

Megjithatë, vlerësimi i dëmeve, i cili pritet të jetë i gjerë, është ende duke u zhvilluar. Breshëri goditi kryesisht zonën e sipërme të Mantuas, nëpër komunat Goito dhe Castiglione delle Stiviere, me kokrra akulli pesë centimetra në perimetër.

Nivelet e lumenjve, si Po dhe Secchia, po rriten, por nuk kanë shkaktuar ende shqetësime. Megjithatë, shumë qendra të banuara u përmbytën për shkak të sistemeve të kanalizimeve që nuk mund të përballonin vëllimin e shiut që derdhej. Mantua, një qytet ku u regjistruan shumë përmbytje të bodrumeve dhe kateve përdhese, u prek gjithashtu.