Tragjedi në Greqi/ Mbytet anija me 700 emigrantë

Tragjedi në Greqi/ Mbytet anija me 700 emigrantë

812
SHPËRNDAJE

Fillimi  Bota

Tragjedi në Greqi/ Mbytet anija me 700 emigrantë, sa persona janë shpëtuar. Mitsotakis shtyn fushatën

13:27 | 14/06/2023

Tragjedi në Greqi/ Mbytet anija me 700 emigrantë, sa persona janë shpëtuar. Mitsotakis shtyn fushatën

Një tragjedi e vërtetë njerëzore është duke ndodhur në Greqi, pas mbytjes së një anije me të paktën 700 emigrantë në bord.

Nga të dhënat e para, në anijen me emigrantë të paligjshëm dyshohet se ndodheshin 700 persona, ku janë nxjerrë trupat e pajetë të 59 prej tyre, ndërkohë që janë shpëtuar të gjallë 104 të tjerë.

I pari nga emigrantët e shpëtuar mbërriti pak pas orës 12 të mesditës në Kalamata me një jaht luksoz që i çoi në portin e qytetit me informacionin se në bord ndodheshin të paktën tetë gra shtatzëna dhe disa fëmijë.

Sipas informacioneve të fundit janë kryer 22 evakuime ndërkohë që është në proces triazhi nga Departamenti i Posaçëm i Mjekësisë nga Fatkeqësitë e EKAV (ETIK-EKAV) i cili ka qenë në vendngjarje.

Pas një urdhri të Ministrisë së Shëndetësisë, Presidenti i EKAV-it,  Nikos Papaevstathiou, ka shkuar me nxitim në Kalamata për të koordinuar operacionin për ofrimin e kujdesit shëndetësor për emigrantët e shpëtuar nga anijambytja.

Në fakt, zonën pritet ta vizitojë edhe Presidentja e Republikës, Katerina Sakellaropoulou , ndërsa presidenti i Demokracisë së Re, Kyriakos Mitsotakis , i cili zhvilloi një bisedë telefonike me kryeministrin në detyrë Ioannis Sharma, shtyu tubimin parazgjedhor në Patra, që ishte caktuar për mbrëmjen e sotme.

Sipas informacioneve, emigrantët – 104 prej të cilëve janë shpëtuar – të cilët ndodheshin në bordin e anijes së peshkimit që u mbyt në rrethana të deritanishme të paqarta , ishin nga Afganistani, Pakistani, Siria dhe Palestina.

S'KA KOMENTE