Tërmet i fortë në Turqi, sa ishte magnituda

Tërmet i fortë në Turqi, sa ishte magnituda

47
SHPËRNDAJE

Një tërmet me magnitudë 5 i shkallës Rihter ka goditur provincën e Konyas në Turqinë qendrore, njoftoi Autoriteti i Menaxhimit të Fatkeqësive të vendit (AFAD).

Sipas sizmologëve, epiqendra e tërmetit ka qenë në rajonin e Selçuklusë.Nga ana tjetër, sizmologët në Observatorin Kandilli vlerësuan magnitudën 5.1 të shkallës Rihter.Banorët e Konias janë alarmuar dhe kanë dalë në rrugë, por sipas raportimeve të para nuk ka dëme serioze.

S'KA KOMENTE