Lëkundje të tjera tërmeti në ITALI, 50 persona e kalojnë natën larg...

Lëkundje të tjera tërmeti në ITALI, 50 persona e kalojnë natën larg shtëpisë, mbyllen shkollat

137
SHPËRNDAJE
194534213 Bbedc5e3 A712 4520 9e97 9b70a534cf64

Natë larg shtëpisë për 50 persona që banojnë në zonën e epiqendrës së tërmetit, që goditi Perugian të enjten më 9 mars. Dhe si masë paraprake, shkollat ​​u mbyllën më 10 mars. Dy lëkundje të forta u regjistruan brenda pak orësh: e para në orën 16:05 me magnitudë 4.4 ballë, më pas në orën 20:08 një sekondë me magnitudë 4.5, sipas Institutit Kombëtar të Gjeofizikës. Epiqendra e të dy tërmeteve është në zonën Umbertide dhe ka detyruar 50 banorë të flenë larg shtëpisë, në dy palestra të ngritura posaçërisht.

Nga ora 20:00 toka vazhdoi të dridhej me tërmete të vogla në zonën e Umbertide (Perugia). Pas asaj me magnitudë 4.5 erdhën të tjera me intensitet 2.1, 3.9 dhe në fund 2.6 të shkallës Rihter. Kryetari i bashkisë së Umbertide, Luca Carizia, raportoi se disa njerëz dolën në rrugë nga frika. Për këtë arsye ka shumë frikë, por për momentin nuk raportohet për shembje apo dëme. “Dëgjova një zhurmë të fortë, tha një qytetar i Perugias, si një bubullimë shumë e fortë, pastaj një lëkundje mjaft e gjatë”. Universiteti, përfshirë atë për të huajt, është mbyllur në kryeqytetin Umbrian.

Komuna dhe Mbrojtja Civile kanë ngritur shtretër për të akomoduar njerëzit që preferuan të flinin larg shtëpisë në Umbertide pas lëkundjeve të forta të tërmetit.

Ndërkohë kontrollet e zjarrfikësve, mbrojtjes civile dhe teknikët bashkiakë vazhdojnë të bëjnë bilancin e dëmeve. Shkollat ​​në Umbertide dhe në shumicën e komunave në provincën e Perugias, përfshirë kryeqytetin, do të mbeten të mbyllura si masë paraprake.

Pesë persona kanë pësuar lëndime të lehta gjatë largimit nga shtëpitë e tyre. Kështu ka bërë të ditur Mbrojtja Civile. 

Tërmeti është ndjerë edhe në Arezzo dhe Siena. “Po kontrollojmë situatën me dhomën e operacioneve rajonale”, njoftoi presidenti i Toskanës Eugenio Giani në Facebook.

S'KA KOMENTE