Greqi/Pranga per 2 shqiptare qe tentuan të kalonin mjete luksoze të vjedhura

Greqi/Pranga per 2 shqiptare qe tentuan të kalonin mjete luksoze të vjedhura

1955
SHPËRNDAJE

Policia greke ka ndaluar në Follorinë një ‘Mercedes-Benz’ luksoz në tentativë për të kaluar kufirin në Shqipëri, ndërsa në pranga ka rënë një 31-vjeçar dhe një 43-vjeçar, të dy shqiptarë.

Mercedesi në fjalë ishte raportuar i vjedhur në polici nga zona e Pallinit, më 11 mars 2023. Autorët kanë arritur të largohen nga Atika dhe madje të arrijnë në kufirin greko-shqiptar. Qëllimi i tyre, siç u konstatua, ishte të udhëtonin me makinë drejt vendit fqinj. Ata kishin vendosur targa false dhe madje kishin falsifikuar numrin e regjistrimit të makinës. Përballë IX gjermane ishte një automjet tjetër, që vepronte si pararojë.

Dy të huaj, 31 dhe 43 vjeç, u arrestuan mbrëmjen e së premtes, 31 mars 2023, në Follorinë, nga punonjës policie të Grupit të Prokurorisë së Krimeve Ndërkufitare (KPK) për pranim dhe shpërndarje të produkteve të veprës penale dhe falsifikimit.

S'KA KOMENTE