Ballina Bota Putin i bën thirrje ushtarëve: Nisni stërvitjen për përdorimin e armëve taktike...

Putin i bën thirrje ushtarëve: Nisni stërvitjen për përdorimin e armëve taktike bërthamore

Presidenti rus Vladimir Putin ka bërë thirrje për stërvitje ushtarake “në të ardhmen e afërt” që do të përfshijë trajnime në përdorimin e armëve taktike bërthamore dhe do të përfshijë trupa të vendosura pranë Ukrainës. Kështu tha sot Ministria e Mbrojtjes.

Sipas këtij burimi, shkollat ​​e mesme do të jenë në përgjigje të “kërcënimeve” të zyrtarëve perëndimorë ndaj Moskës. “Gjatë shkollave të mesme, do të merren një sërë masash për të trajnuar në përgatitjen dhe përdorimin e armëve bërthamore jostrategjike”, tha ministria ruse në një deklaratë të postuar në Telegram.

Stërvitja synon “të ruajë nivelin e përgatitjes” të ushtrisë dhe të sigurojë integritetin territorial dhe sovranitetin e Rusisë pas “deklaratave provokuese dhe kërcënimeve nga disa zyrtarë perëndimorë kundër Federatës Ruse”, thuhet më tej në deklaratë. Rusia ka arsenalin më të madh në botë të armëve bërthamore.