Evakuohen disa fshatra ne Greqi nga zjarri ne Limassol

Evakuohen disa fshatra ne Greqi nga zjarri ne Limassol

67
SHPËRNDAJE

Zjarri në Limasol, vazhdon të jetë jashtë kontrollit. Autoritetet kanë kërkuar ndihmën e mekanizmit europian për të ndihmuar në shuarjen e zjarreve në Greqi.

Të paktën 11 makina zjarrfikës, 10 automjete të drejtorisë së pyjeve janë vënë në angazhim për shuarjen e zjarrin, por situata vijon të mbetet e vështirë, ndërsa fshatrat janë evakuuar.

Ministri i Punëve të Jashtme Konstantinos Kombos është në kontakt me Izraelin, Libanin, Egjiptin dhe Greqinë për të marrë ndihmë në shuarjen e zjarrit në provincën e Limasolit, deklaroi zëdhënësi i qeverisë, Konstantinos Letympiotis, duke theksuar se qëllimi është frenimi i flakëve të zjarrtë, sa me shpejt te jete e mundur.

S'KA KOMENTE