McGonigal perballet sot me gjykaten,gazetari investigativ në NYT: Pasi u miqësua me...

McGonigal perballet sot me gjykaten,gazetari investigativ në NYT: Pasi u miqësua me Ramën i kërkoi t’i jepte licencën një kompanie për shpim nafte 

63
SHPËRNDAJE

Sot Charles McGonigal pritet të paraqitet në gjykatën federale në Manhattan për akuzat penale se ka punuar për një oligark rus. Ai akuzohet për shkelje të sanksioneve ekonomike kundër Rusisë, si dhe për pastrim parash dhe konspiracion. McGonigal ka qenë në bisedime për të zgjidhur këto akuza dhe mund të pranojë fajësinë sot. Ai është gjithashtu në negociata të veçanta me prokurorët në Uashington mbi akuzat për marrëdhëniet që kishte në Shqipëri.

Akuzat ishin një kthesë shqetësuese për një zyrtar të lartë që kaloi 22 vjet me F.B.I. 

I kërkova Michael Rothfeld, i cili me Adam Goldman dhe William K. Rashbaum hodhi një vështrim nga afër marrëdhëniet e McGonigal, për të shpjeguar akuzat.

Ai bëri një jetë të dyfishtë, në fillim në pamje të qartë. Si ia doli? Kush ishte ai, gjithsesi?

Charlie McGonigal, siç njihej – Charles Franklin McGonigal – u ngjit në shkallët e F.B.I. ndërsa jetonte një jetë mjaft tipike periferike në Maryland dhe punonte selinë e F.B.I. selitë dhe pozicione të tjera në Uashington.

Më pas, në vitin 2016, ai mori punën më të madhe të karrierës së tij, si shef i kundërzbulimit në zyrën e F.B.I. në qytetin e Nju Jorkut, që është një punë e madhe. Ai la familjen e tij pas në Maryland, dhe me sa dimë, atëherë ai akuzohet se është bërë pak mashtrues.

Së pari, ai u takua me Agron Nezën, një biznesmen me origjinë shqiptare, i cili është një ish-oficer i inteligjencës shqiptare dhe jetonte në Nju Xhersi. McGonigal propozon që Neza t’i paguajë 225,000 dollarë që ai tha se do t’i shlyente.

A nuk është më shumë se dyfishi i asaj që po bënte me F.B.I.? Çfarë do të bënte McGonigal në këmbim?

Nuk e dimë pse McGonigal i kërkoi këto para. Por me pak fjalë, këta dy burra, McGonigal dhe Neza, udhëtuan në Shqipëri, Kosovë dhe vende të tjera.

McGonigal u takua me kryeministrin e Shqipërisë Edi Rama dhe filluan të miqësohen. Dhe, sipas Departamentit të Drejtësisë, McGonigal po bënte gjëra që dukej sikur po ktheheshin për paratë e marra nga Neza. Ai e drejtoi kryeministrin drejt dhënies së një licence për shpime nafte një kompanie me të cilën lidhej Neza.

Më vonë, thotë Departamenti i Drejtësisë, McGonigal u përpoq të rregullonte një pagesë prej 500,000 dollarësh për Nezën nga disa njerëz që donin një takim diplomatik. Kështu ai përdori F.B.I. rolin, sipas akuzave, për të ndihmuar miqtë dhe bashkëpunëtorët.

Për të qenë i qartë këtu: A ishte ai një spiun? A ka dorëzuar dokumente sekrete?

Jo, nuk ka asnjë provë nga ajo që na është thënë se ai i ka nxjerrë ndonjë informacion të klasifikuar dikujt, përfshirë Rusinë.

Rusia përmendet për shkak se grupi tjetër i akuzave kundër tij kanë të bëjnë me Oleg Deripaska, një oligark rus – një magnat miliarder i metaleve, i cili ishte i afërt me Vladimir Putin, presidentin rus. Deripaska luajti një rol të rëndësishëm në hetimin për ndërhyrjen ruse në zgjedhjet presidenciale të 2016 në SHBA nga këshilltari special Robert Mueller III.

Kontakti i parë i McGonigal me Deripaska erdhi kur ai ishte ende me F.B.I. McGonigal takoi një ndihmës të Deripaskës dhe krijoi atë që në thelb ishte një turne V.I.P. në Departamentin e Policisë së Nju Jorkut për vajzën e këtij njeriu.

Dhe pasi doli në pension nga F.B.I. në vitin 2018, McGonigal dhe një bashkëpunëtor – një përkthyes që dikur ishte një diplomat rus – e prezantuan Deripaskën në një firmë ligjore në SHBA, sepse Deripaska ishte në një listë të oligarkëve të sanksionuar dhe kërkonte dëshpërimisht që të hiqeshin sanksionet. McGonigal paguhej 25,000 dollarë në muaj nga firma ligjore me para që vinin përfundimisht nga Deripaska, por u derdhën përmes firmës ligjore, sipas një aktakuze.

Më pas, pas pandemisë, ai akuzohet se ka bërë më shumë për Deripaskën. Prokurorët thonë se ndihmësi i Deripaskës lidhi një marrëveshje për McGonigal dhe përkthyesin për të hetuar një oligark rival. Ajo punë përfundoi në nëntor 2021, kur McGonigal dhe bashkëpunëtorja u bastisën nga F.B.I. Në thelb F.B.I. tashmë i kishte hetuar dhe sekuestroi pajisjet elektronike të tyre.

Pse McGonigal kishte nevojë për kaq shumë para?

Ne nuk i dimë të gjitha detajet rreth financave të tij. Por një grua që kishte një lidhje me të kur ai u transferua në Nju Jork, ka thënë se i pëlqente jeta e lartë në Neë York City. Ajo tha se i pëlqente të dilte në restorante të bukura – Sparks Steak House dhe vende të tjera si Jean-Georges. Ai vishej deri në nëntë – i pëlqenin kostumet e bukura, kravatat e bukura.

Është e qartë se ai donte të fitonte më shumë para sesa mund të fitonte në F.B.I. paga. Kjo ka ndodhur në rastet e kaluara të korrupsionit të agjentëve federalë. Dhe qyteti i Nju Jorkut mund të jetë shumë i shtrenjtë.

Çfarë thotë ky rast për aftësinë e F.B.I.-së për të zbuluar korrupsionin mes vete?

Ajo për të cilën flet është se sa besim F.B.I. ka në personelin e saj, veçanërisht njerëz të nivelit të lartë që kanë akses në shumë sekrete, por që, shumë herë, fillojnë të veprojnë vetë pa mbikëqyrje të vërtetë të ngushtë.

F.B.I. ka disa mekanizma. Njëra është se ata i bëjnë agjentët të bëjnë teste të detektorit të gënjeshtrës herë pas here.

Byroja gjithashtu kërkon që agjentët të raportojnë kontaktet e tyre me të huajt, veçanërisht zyrtarët e huaj dhe njerëzit e biznesit. McGonigal akuzohet se ka gënjyer dhe ka hequr dorë nga informacionet kur ka bërë ato raporte.

A ka kërkesa për raportim financiar?

Po, personeli si McGonigal duhet të raportojë nëse kanë ndonjë të ardhur nga jashtë. Ai nuk ka denoncuar paratë që ka marrë nga Neza, biznesmen shqiptar. Kjo ishte një nga akuzat.

Po 25,000 dollarët në muaj që kanalizoheshin përmes firmës ligjore?

Kjo erdhi pas daljes në pension të tij. Atij nuk do t’i ishte kërkuar ta raportonte këtë.

Por ai u akuzua për pastrimin e pagesave përmes kompanisë së një miku në mënyrë që ato të mos zbuloheshin – duke demonstruar, sipas prokurorëve, se kjo ishte diçka që ai e dinte se nuk duhej ta bënte.

Çfarë e rrëzoi fluturimit lart të McGonigal? Ai u nda me gruan me të cilën kishte lidhje, apo jo?

Nuk e dimë saktësisht se çfarë e vuri qeverinë mbi të, por ai i dha fund marrëdhënies me gruan me të cilën kishte lidhje pasi doli në pension nga F.B.I.

Ajo u zemërua sepse mendoi se martesa e tij kishte mbaruar, dhe e dehur i dërgoi email kreut të F.B.I të Nju Jorkut. zyra, duke sugjeruar një hetim të McGonigal. Ne nuk e dimë nëse kjo është ajo që shkaktoi hetimin apo diçka tjetër. Kishte disa raportime se ai ishte monitoruar nga inteligjenca britanike teksa takonte Deripaskën në Londër.

McGonigal dhe gruaja e tij shitën shtëpinë e tyre në Maryland dhe zotërojnë një apartament në Neë York City tani dhe duket se janë ende bashkë. Gruaja e tij mori një urdhër ndalimi ndaj Allison Guerriero, gruas me të cilën ai kishte lidhje në Nju Jork, me pretendimin se Guerriero po e ngacmonte.

S'KA KOMENTE