Italianet frekuentojne jo vetem plazhin e Darzezes por jane bere edhe banor...

Italianet frekuentojne jo vetem plazhin e Darzezes por jane bere edhe banor te FIERIT

764
SHPËRNDAJE

Darzeza destinacioni i preferuar per turistet e huaj. Dhjetra auto kamping jane stacionuar ne plazhin e Darzezes ne Fier ku prej nje muaj jane bere frekuentues te ketij plazhi madje disa peej tyre edhe prej 2-3 vitesh.
“Une jam pensionist dhe vij nga veriu i italise nga qyteti i Venecias ka thene nje prej turisteve italian . Me pelqen te shetis ngado dhe kjo eshte hera e trete qe vizitoje shqiperine.

Kam vizituar te gjithe bregdetine jugut te shqiperise por me ne fund vendosa te zgjedh Darzezen pasi ka det te bukur , ajer te paster dhe nje hapesire te madhe dhe nuk ka konfuzion .Ai ka treguar se prej ardhjes sivjet ne Shqiperi eshte ber jo vetem frekuentues i plazhit Darzeze por edh nje banor i ketij qyteti pasi ka marre me qera nje apartament ne Fier dhe eshte shprehur se nuk do te kthehet ne itali.
“Me pelqen shume Shqiperia dhe kjo ehste hera e trete qe vij ketu per mos tu kthyer ne Itali”

Por kesaj iniciative per te zgjedhur per pushime plazhin e Darzezes i jane bashkuae edhe familje te tjera nga italia.Nje prej tyre qe ka ardhur nga monza e italise eshte shprehur se Shqiperia eshte Zvicera e Ballkanit. Ne kemi zgjedhur te vijme ketu ne Shqiperi dhe ne Darzeze pasi na pelqen natyra e bukur shqiptare dhe se dyti per mikpritjen shqiptare dhe pasi jemi shume afer si popuj .

Prej 3 vitesh kemi ardhue ne Shqiperi dhe tani kemi vendosur te blejme nje shtepi.jemi vendosur ne Fier pasi e kemi shume afer darzezen e dhe plazhin e semanit. Edhe bashkeshortja e tij do te perzgjidhte fjalet me te mira per natyren shqiptare , per njerezit si dhe pee ajerin detin dhe reren kurativw te darzezes. NEOALB

S'KA KOMENTE