Humb jetën 35-vjeçarja pasi piu dy litra ujë në 20 minuta

Humb jetën 35-vjeçarja pasi piu dy litra ujë në 20 minuta

190
SHPËRNDAJE

Lajmi për vdekjen e një 35-vjeçareje nga konsumimi i tepërt i ujit ka shkaktuar reagime të shumta në  Indiana të Shteteve të Bashkuara .

Mediat e huaja shkruajnë se Ashley Summers kishte marrë pushim për të festuar Ditën e Pavarësisë me familjen e saj me një udhëtim në liqenin Freeman pranë Monticello.

Gjatë qëndrimit të tyre atje, 35-vjeçarja papritur ndjeu “dehidratim të rëndë”, siç ka thënë për mediat vëllai i saj dhe se ajo ka theksuar se ndjen etje të tmerrshme sepse nuk kishte pirë mjaftueshëm ujë.

“Dhëndri im thotë se gruaja e tij hodhi katër shishe gjysmë litri ujë në njëzet minuta, kështu që ajo konsumoi sasinë e ujit që normalisht do të pinte në ditë.”

Në mbrëmje, nëna e dy fëmijëve i tha familjes së saj se po ndihej i trullosur dhe kishte dhimbje të forta koke. Pas kthimit nga liqeni, Summers u rrëzua pa ndjenja në garazhin e shtëpisë së tyre dhe u dërgua në spitalin më të afërt. Por fatkeqësisht e reja ka humbur jetën.

Mjekët i thanë familjes së saj se shkaku i vdekjes së 35-vjeçares ishte toksiciteti i ujit, i njohur gjithashtu si hiponatremia, e cila thuhet se shkaktoi edhe vdekjen e legjendës së arteve marciale, Bruce Lee.

S'KA KOMENTE