Tragjedi në garat me makina, humb jetën piloti 18-vjeçar (VIDEO)

Tragjedi në garat me makina, humb jetën piloti 18-vjeçar (VIDEO)

425
SHPËRNDAJE

Aksident i tmerrshëm në Formula 3, humb jetën gjatë garës piloti 18-vjeçar (VIDEO)

Një yll 18-vjeçar i motorsportit ka vdekur si pasojë e një aksidenti në qarkun Spa-Francorchamps në Belgjikë.

Ngjarja ndodhi mëngjesin e së shtunës gjatë një eventi në shtëpinë e Çmimit të Madh të Belgjikës në Formula 1. Kampionati Evropian Rajonal i Formulës nga Alpine (FRECA) emëroi 18-vjeçarin Dilano van’t Hoff si shoferin e ri që humbi jetën.

Pamjet e incidentit tregojnë makinën portokalli të MP Motorsport të Van’t Hoff që rrotullohet në pistë në kushtet e motit të lagësht pas kontaktit me një garues tjetër. Me shikimin e penguar nga spërkatja, një makinë tjetër më pas goditi anash makinës së tij të goditur me shpejtësi të lartë.

Seria tha në një deklaratë: “Kampionati Evropian Rajonal i Formulës nga Alpine njofton me trishtim vdekjen e shoferit të MP Motorsport Dilano van’t Hoff. Incidenti ndodhi gjatë garës Spa-Francorchamps 2.

“Ne duam të shprehim ngushëllimet tona të sinqerta për familjen, ekipin dhe miqtë. Royal Automobile Club of Belgium, Circuit of Spa-Francorchamps dhe SRO Motorsports Group i bashkohen Alpine dhe ACI për të shprehur ngushëllimet e tyre më të sinqerta për familjen, ekipin dhe miqtë e shoferit. ”

S'KA KOMENTE