Trafiku i shqiptarëve me kamion në Angli! Dënohen 7 pjestar te grupit

Trafiku i shqiptarëve me kamion në Angli! Dënohen 7 pjestar te grupit

92
SHPËRNDAJE

Hapësirat e ngushta të kamionëve emigrantët shqiptarë janë të detyruar të fshihen kur ata futen ilegalisht në Britani nga trafikantët e njerëzve janë zbuluar, pasi një bandë prej shtatë burrash burgoset.

Grupi i krimit trafikonte ilegalisht burra shqiptarë në MB, duke shfrytëzuar individë që kërkonin mundësi më të mira ekonomike.

Fotot tregojnë zonën e vogël të kabinës së kamionëve ku kontrabandistët fshehën njerëzit teksa tentonin të kalonin kufirin.

Dimitraki Nika, 35 vjeç, Arlin Leka, 29 vjeç dhe Doru-Emil Moldovan, 32 vjeç, pranuan të gjithë pjesën e tyre në komplot.

Kristian Agolli, 35 vjeç, Aldis Çepele, 33, Sorin Holerca, 40 vjeç dhe Jozef Szekely, 33, u shpallën fajtorë pas një çështjeje gjyqësore muajin e kaluar dhe morën një dënim të kombinuar me mbi 24 vjet burg.

Grupi i burrave u zbulua pasi detektivët mbyllën dy fabrika kanabisi në Brent, Londër.

Inteligjenca e gjetur gjatë hetimit të drogës i bëri oficerët të kryenin hetime të mëtejshme në Southgate Enfield, një shërbim autostrade në Anglinë Juglindore dhe Wellingborough në Lincolnshire.

Ata zbuluan se grupi i krimit të organizuar kishte përdorur automjete mallrash të regjistruara rumune për të hyrë në MB duke marrë rrugën e pazakontë nga Dunkirk në Dover, me burra shqiptarë të fshehur në zonën e kabinës.

S'KA KOMENTE