Ballina Bota Temperatura ekstreme 50 gradë C në Mekë, mbi 550 pelegrinë ndërrojnë jetë

Temperatura ekstreme 50 gradë C në Mekë, mbi 550 pelegrinë ndërrojnë jetë

Të paktën 323 nga ata që vdiqën ishin egjiptianë, ku shumica prej tyre shfaqën shqetësime që lidhedhin me nxehtësinë, i thanë AFP dy diplomatët arabë.

“Të gjithë ata [egjiptianët] vdiqën për shkak të nxehtësisë” përveç njërit që u lëndua gjatë një përplasjeje të vogël të turmës, tha një nga diplomatët, duke shtuar se shifra totale erdhi nga morgu i spitalit në lagjen Al-Muaisem të Mekës.Të paktën 60 jordanezë kanë vdekur, thanë diplomatët, sipas The Guardian.Diplomatët thanë se totali në morgun në Al-Muaisem, një nga më të mëdhenjtë në Mekë, ishte 550.

Më herët të martën, ministria e jashtme e Egjiptit tha se Kajro po bashkëpunonte me autoritetet saudite në operacionet e kërkimit për egjiptianët që ishin zhdukur gjatë Haxhit.

Autoritetet saudite kanë raportuar se kanë trajtuar më shumë se 2,000 pelegrinë që vuajnë nga stresi i shkaktuar nga nxehtësisë, por nuk e kanë përditësuar këtë shifër që nga e diela dhe nuk kanë dhënë informacion mbi viktimat.

Të paktën 240 pelegrinë u raportuan të vdekur nga vende të ndryshme vitin e kaluar, shumica prej tyre indonezianë.

Haxhi është një nga pesë shtyllat e Islamit dhe të gjithë myslimanët me mjetet duhet ta kryejnë të paktën një herë.

Temperaturat arritën 51.8 Cat në Xhaminë e Madhe në Mekë të hënën, tha qendra kombëtare e meteorologjisë saudite.


Zyrtarët sauditë i kishin këshilluar pelegrinët të përdorin çadra, të pinin shumë ujë dhe të shmangin ekspozimin në diell gjatë orëve më të nxehta të ditës.

Por shumë nga ritualet e Haxhit, duke përfshirë lutjet në malin Arafat që u zhvilluan të shtunën, përfshijnë qëndrimin jashtë për orë të tëra gjatë ditës.

Disa pelegrinë përshkruan se kishin parë trupa të palëvizshëm në anë të rrugës dhe mbingarkesë në shërbimet e ambulancës.

Rreth 1.8 milionë pelegrinë morën pjesë në Haxh këtë vit, 1.6 milionë prej tyre nga jashtë, sipas autoriteteve saudite.