Ballina Shqiperia ime Sekuestrohen 100 kg kokainë në Spanjë, 12 të arrestuar, mes tyre shqiptari...

Sekuestrohen 100 kg kokainë në Spanjë, 12 të arrestuar, mes tyre shqiptari i kërkuar për vrasje në Shqipëri

Një operacion i drejtuar nga Policia Kombëtare Spanjolle ka çmontuar një organizatë komplekse kriminale që fuste kokainën nga Ekuadori në Spanjë. Hetimi në kuadër të “Operacioni Botnia” ka bërë të mundur sekuestrimin e 100 kilogramëve kokainë të pastër, çmontimin e rrjetit dhe arrestimin e 12 personave pjesë e tij.

Rrjeti përbëhej nga qytetarë të kombësive të ndryshme, duke përfshirë shqiptarë, kolumbianë, marokenë dhe evropianë, dhe operonte në pjesë të ndryshme të Spanjës, nga Madridi deri në Costa del Sol. Organizata merrte porosi nga investitorë të fuqishëm me bazë në Dubai, gjë që tregon shtrirjen e saj ndërkombëtare.

Operacioni nisi në fillim të vitit 2023, kur agjentët e Policisë Kombëtare nisën të hetonin një organizatë kriminale ndërkombëtare, me bazë në Costa del Sol dhe të përbërë nga shtetas të Shqipërisë, Kolumbisë, Marokut dhe Suedisë. Anëtarët e këtij grupi kishin kontakte të drejtpërdrejta në qendrat kryesore aktuale të trafikut ndërkombëtar të drogës, si në Kolumbi, Ekuador dhe Dubai.
Kjo organizatë kriminale i dedikohej eksportit të sasive të mëdha të kokainës nga Amerika e Jugut në Evropë, si nga ajri ashtu edhe nga deti. Pas disa hetimeve, agjentët arritën të lokalizojnë anëtarët e rrjetit kriminal në Costa del Sol dhe Madrid. Përveç kësaj, ata zbuluan një mori takimesh mes tyre për të përgatitur dërgesat e substancave narkotike nga Amerika e Jugut në Spanjë. Nga ana tjetër, u konstatua se ata kryenin udhëtime në vende të tjera, përfshirë Dubain, ku ndodheshin investitorët kryesorë të grupit kriminal dhe u dhanë udhëzime pjesës tjetër të anëtarëve për të kryer biznesin e paligjshëm.

Hetuesit arritën të profilizonin strukturën kriminale të hetuar dhe të deshifronin rolin që luanin anëtarë të ndryshëm, duke identifikuar përfundimisht plotësisht të hetuarit.

Në fund të vitit 2023, hetimet morën një kthesë të papritur kur hetuesit zbuluan se një grup shqiptarësh i ishin bashkuar organizatës për të marrë pjesë aktive në biznesin kriminal. Personi përgjegjës i këtij grupi jetonte në Costa del Sol dhe ishte në kontakt të përhershëm dhe vizitonte rregullisht shefat e tij, në Shqipëri dhe Dubai, për të marrë udhëzime dhe për t’u dhënë atyre lajme.

Gjatë muajve të parë të vitit 2024, organizata kriminale e hetuar filloi të intensifikonte takimet dhe takimet për të përgatitur një dërgesë kokaine me rrugë ajrore nga Ekuadori në Madrid. Agjentët zbuluan se si ata që ishin përgjegjës për shpërndarjen e lëndës narkotike po udhëtonin me tre automjete drejt një magazine të vendosur në një zonë industriale në Fuenlabrada në Madrid, të gjithë duke hyrë në brendësi të magazinës. Operacioni coi në arrestimin e katër personave me kombësi shqiptare që ndodheshin brenda magazinës industriale. Njëkohësisht kreu i degës shqiptare dhe partnerja e tij marokene u arrestuan teksa po takoheshin në Marbella.

Në këtë fazë të parë, agjentët sekuestruan 100 kilogramë kokainë të pastërtisë së lartë që ndodheshin brenda anijes Fuenlabrada dhe që ditët e mëparshme organizata kriminale e kishte futur në Spanjë përmes një kontejneri ajri në një fluturim nga Guayaquil, Ekuador. Droga shpërndahej në çanta shpine dhe në momentin e hyrjes së agjentëve, anëtarët e organizatës me origjinë shqiptare i vendosnin pakot me kokainë në “caletas”, ndarje të fshehura në tre automjetet e sekuestruara.

Pas këtij operacioni janë lëshuar tetë urdhër-arreste ndërkombëtare me qëllim arrestimin e pjesës tjetër të anëtarëve të grupit kriminal. Më 9 maj, në Kolumbi u arrestua trafikanti i famshëm evropian i drogës, i cili ishte atje duke koordinuar operacionin, si dhe një tjetër përfaqësues i rrjetit kolumbian, i cili muaj më parë kishte udhëtuar në Madrid për të mbikëqyrur operacionin. Personi kryesor përgjegjës për këtë organizatë u arrestua po atë ditë pasi mbërriti në Madrid me një fluturim nga Kolumbia.

Mes arrestimeve të kryera në Spanjë, spikat edhe kreu i rrjetit shqiptar, i cili është në burg në pritje të ekstradimit në Shqipëri bazuar në një kërkim ndërkombëtar për veprën e vrasjes me dashje si dhe vëllai i tij, por dhe një person tjetër i konsideruar krahu i djathtë, të cilët merreshin me të gjitha aktivitetet kriminale, veçanërisht në punët e sigurimit për transportin e parave cash.

Ky operacion përfaqëson një goditje të paprecedentë ndaj strukturës së një prej organizatave kriminale më të fuqishme ndërkombëtarisht, me gjithsej dymbëdhjetë të arrestuar dhe dy urdhër-arreste ndërkombëtare në fuqi, duke arritur gjithashtu në sekuestrimin e më shumë se 400.000 dollarëve në asete kripto, dhe çmontimin e të gjithë bazën logjistike që kishin krijuar për pritjen dhe shpërndarjen e kokainës nga Spanja.