Orban jep dorëheqjen”, protestë masive në Budapest

Orban jep dorëheqjen”, protestë masive në Budapest

78
SHPËRNDAJE

Dhjetëra mijëra njerëzprotestuan kundër qeverisë së Viktor Orban në qendër të Budapestit, të udhëhequr nga një avokat, dikur i afërt me administratën, i cili kohët e fundit ka nisur një lëvizje politike që synon të sfidojë kryeministrin.

Protestuesit marshuan drejt parlamentit, disa prej tyre duke thirrur “nuk kemi frikë” dhe “Orban jep dorëheqjen!” Shumë prej tyre mbanin ngjyrat kombëtare të kuqe-bardhe-jeshile ose mbanin flamurin kombëtar, simbole që partia e Orbanit i përdori si të vetat për dy dekadat e fundit.

“Këto janë ngjyrat kombëtare të Hungarisë, jo të qeverisë,” tha 24-vjeçarja Lejla, e cila udhëtoi për në Budapest nga Sopron, një qytet në kufirin perëndimor të vendit. Marshimi u drejtua nga Peter Magyar, 43 vjeç, i cili dikur ishte i martuar me ish-ministren e drejtësisë të Orban, Judit Varga dhe i cili përfundimisht planifikon të hapë partinë e tij.

Tre protestues të intervistuar nga Reuters thanë se Magyar u bëri thirrje atyre sepse ai kishte qenë pranë qeverisë Orban dhe kishte njohuri të brendshme se si funksionon.

“Ne e dinim që ka korrupsion, por ai e thotë atë si i brendshëm dhe e konfirmoi për ne,” tha Zsuzsanna Szigeti, një punonjëse e kujdesit shëndetësor 46-vjeçare e veshur me një flamur hungarez që mbulonte të gjithë trupin e saj. Ajo tha se ishte e shqetësuar për arsimin dhe sistemin e kujdesit shëndetësor dhe e shqetësuar për korrupsionin. “Unë besoj se do të ketë një ndryshim,” tha ajo.

Magyar u bë i njohur gjerësisht në shkurt, kur ai dha komente nxitëse për punën e brendshme të qeverisë. Ai akuzoi Antal Rogan, ministrin që drejton zyrën e Orbanit, për drejtimin e një makinerie të centralizuar propagandistike.

S'KA KOMENTE