Në kërkim ndërkombëtar për vrasje e trafik droge, ekstradohen drejt Shqipërisë 2...

Në kërkim ndërkombëtar për vrasje e trafik droge, ekstradohen drejt Shqipërisë 2 shtetasit shqiptarë

160
SHPËRNDAJE

Interpol Tirana ka njoftuar se ditën e sotme janë ekstraduar nga Greqia dhe Franca dy shtetas shqiptarë të shpallur në kërkim ndërkombëtar drejt Shqipërisë.

Mësohet se shtetasi i ekstraduar nga Greqia, i akuzuar për ekzekutimin e 2 shtetasve (babë e bir), në Elbasan, kryer në kuadër të grupit të strukturuar kriminal.

Nga ana tjetër shtetasi i ekstraduar nga Franca, ishte i dënuar me 5 vjet burgim, për shpërndarje të lëndës narkotike kanabis në doza, në afërsi të shkollave.

-Si rezultat i bashkëpunimit me Interpol Athinën, është kapur në Greqi dhe është ekstraduar drejt vendit tonë, shtetasi J. L. alias O. L. Alias G. L., 44 vjeç, banues në Gjirokastër.

Në vitin 2012, në Elbasan, 44-vjeçari, në bashkëpunim me shtetasin E. B. (në rolin e ekzekutorëve) dhe me disa shtetas të tjerë, kanë vrarë me armë zjarri shtetasit A. B. dhe N. B. (babë e bir).

Të dy shtetasit e ekstraduar iu dorëzuan Drejtorisë së Përgjithshme të Burgjeve, për kryerjen e veprimeve të mëtejshme procedurale.

S'KA KOMENTE