Ballina Bota Kërkohej nga Italia për trafik droge, 62-vjeçari arrestohet sapo zbret në Bari

Kërkohej nga Italia për trafik droge, 62-vjeçari arrestohet sapo zbret në Bari

Një nga drejtuesit e grupit kriminal të shpërndarësve të drogës që kishte ngritur një tregti komplekse narkotikësh mes Frosinones dhe Soranos, është arritur të kapet nga policia italiane. Bëhet fjalë për 62 vjeçari shqiptar E. F, i cili u arrestua në Bari sapo zbriti nga trageti që vinte nga Durrësi.

Shqiptari kërkohej pas operacionit “Shqiponja” të 12 shtatorit. Katër shtetas shqiptarë ishin identifikuar nga hetuesit.

Një grup kriminal që i dedikohej trafikut të sasive të mëdha të lëndëve narkotike, veçanërisht kokainës. Ndaj tyre, tre masat e detyrimit për t’u paraqitur në Selinë e Karabinierëve dhe masën e arrestit shtëpiak për A.F., pra ai që u konstatua se ishte një nga nxitësit e aktivitetit.

Hetimet filluan në maj 2021 pas arrestimit të E.F. të cilit iu gjetën disa gramë kokainë në Isola del Liri. Gjatë hetimeve të kryera në ditët para operacionit, në fillim të shtatorit, karabinierët e Sorës kishin mësuar se pikërisht E.F., babai i A.F., prej disa muajsh ndodhej në Shqipëri.

Këta persona, të cilët jetonin në Frosinone, kontaktuan klientët duke përdorur telefona celularë me llogari të regjistruara për persona inekzistente.

Është e rëndësishme të theksohet se E.F., gjatë hetimeve, në veçanti në korrik 2021 në Isola del Liri, është arrestuar duke shitur kokainë. Gjatë kontrollit të ushtruar në shtëpinë në Frosinone, një banesë e uzurpuar në atë kohë në mënyrë të paligjshme, u gjetën rreth 60 gramë kokainë dhe u sekuestruan 29.500 euro, si të ardhura nga tregtimi i drogës.