Ballina Shqiperia ime I ftohti siberian prek edhe Shqipërinë, si do luhaten temperaturat

I ftohti siberian prek edhe Shqipërinë, si do luhaten temperaturat

Shqipëri

Sipas MeteoAlb, i ftohi siberian ka mbërthyer gadishullin e Ballkanit duke diktuar kushtet e motit edhe në territorin Shqiptar. Për pasojë, kthjellime, vranësira të shpeshta si edhe temperatura ekstremisht të ulëta do të jenë dominante në të gjithë vëndin.

Mesdita dhe orët e pasdites sjellin herë pas here zhvillim të vranësirave në dy ekstremet veri-jug duke gjeneruar reshje të izoluara dëbore.

Një tjetër parametër problemtik do të jetë era, e cila do të fryjë e ftohtë nga verikindja diuke bërë që i ftohi të ndjeshe edhe me shume. Parashikohet qe edhe gjate nates të mbetemi në të njëtat  kushte të ftohta atmosferike.

Temperaturat e ajrit do të pësojnë rënie të ndjeshme si në vlerat minimale dhe në ato maksimale duke luhatur vlerat ditore nga -7°C më e ulëta deri në 11°C më e larta në rang territori.
Era do të fryjë mesatare dhe e forte me shpejtësi 55 km/h nga drejtim Verilindor; kjo do të bëjë që në brigjet detare të gjenrohet dallgëzim 4 – 5 ballë.