Balla nga Fieri: “Berisha ka frike nga SPAK, vdes frike”

Balla nga Fieri: “Berisha ka frike nga SPAK, vdes frike”

63
SHPËRNDAJE

Taulant Balla, kreu i grupit parlamenta te partise socialiste ka qene ne Fier, ne nje takim me asamblene e zgjeruar te partise socialiste ku jane perzgjedhur kandidtet per keshillin e ardhshem bashkiak, emrat e te cileve pritet te publikohen. Balla nuk ka lene pa permendur vendiimin me te fundit te gjykate se apelit, persa i perket vules se partise partise demokratike. Edhe pse e ka cilesur nje process te brendshem e nuk ka dashur ta komentoj, Balla nuk i ka shpetuar pyetjes se vendimi i gjykates, sipas Berishes, eshte fabrikuar ne zyren e kryeministrit Rama.  

Sinkr   “ Kjo eshte nje ceshtje e brendeshme e nje partie politike, dhe nje arsye qe nuk dua ta kometoj eshte se lidhet me vendimet e gjykatave, te cilat nuk diskutohen. Nuk kam pasur asnje dyshim qe edhe ne rastin e nje vendimi gjykate njera pale do te akuzonte palen tjeter, por edhe nje pale qe fajin do ta gjente tek partia socialiste, tek Edi Rama. Edhe pse e verteta esthe qe keto vendime jane vendime qe mund ti jap vetem gjykata. Do ishte mire qe historia qe ne kete vend pergjegjesine tende kerkon ta gjesh tek te tjeret eshte gabim.  Duhet te ishte vullneti i brendshem it e gjitha paleve ne ate parti qe nje ceshte te kishin zgjidhur me kohe.”

Por a eshte fabrikuar vendimi i gjykates ne zyren e Kryeministri Rama, sikunder pretendon Berisha? 

“ Kur keta akuzojne se vendimi per te shpalur non grata Sali Berishen eshe marre nga Edi Rama, kjo eshte pak fare, kjo eshte nje turp i madh, eshte degradimi i perditshem i nje force poltike dhe nje grupimi brenda nje force police dhe nje politikani te vdekur qe ben sikur eshte gjalle sepse e verteta esthe ajo qe po ju thoja me larte. Ketu behet fjale per nje problem ne familje.  Kur ka nje ceshtje nje grup kunder nje grupi qe duhet ta kishin zgjidhur mes tyre.  pastaj ne rast se gjykata nderhyn eshte ceshtje e paleve qe e kane cuar ne gjykate. Dini gje te jete ankuar PS ne gjykate per kete ceshtje? Ketu jane ankuar njera pale ndaj pales tjeter, dhe e verteta eshte si ka mundesi kur del nje vendim gjykate qe ketyre u pelqen keta marrin ne goje te gjihte ata qe denohen nga ai vendim gjykate, tani kur vendimi i gjykates nuk u pelqen si ka mundesie qe kete vendim gjykate e paskemi shkruar ne.  

Balla eshte ndalur edhe tek mocioni me debat i 3 marsit, i kerkuar nga opozita per 24 ore, por qe sipas nuk arriti te rezistonte as 12 ore

Mocioni u zhvilua. Ju thash qe keta nuk mbajne dot 24 ore debat dhe do te ishte mire qe debate te ishte 12 ore. Te jesh fitues ose te pakten konkurues, nje parti politike duhet te plotese 3 gjera, te kete nje ekip, nje lidershim dhe nje program. Ne i kemi te treja, kemi edhe ekipin edhe Edi Ramen edhe nje program per te cuar perpara, Shqiperia 2030 ne te gjitha ato priorite qe ne kemi. Pyetja qe kam une esthe, keta nuk kane as lidership, program jo e jo, ekip ja pate debatin. Kerkuan debat per te ashtuquajturen ceshtje MCGonigal e pastaj debati perfundoi ne historira banale ku per turpin e vete te perseritu,r Sali Berisha ju kthye sulmeve te karakteri personal duke marr neper goje njerez qe nuk kane asnjelloj perfshirje publike. Sali Berisha sulmoi familjen e kryeministrit, sulmoi njerez te afert te kryeministrit pa asnje lloj baze, dhe pastaj kur ne e therrasim ne gjykate sikunder ishte dje, ne Spak, ai kishte nje qysh qe kam paditur Sali Berishen. Ju e pat fare mire qe ai nuk vjen, ka frike ai, pakun,  vdes ai nga frika”

Balla vijoi turin e takimeve me Asamblete e zgjeruara te Partise Socialiste pas Fierit ne Patos e Roskovec

S'KA KOMENTE