Rusia plan për vendosjen e armëve bërthamore në hapësirë

Rusia plan për vendosjen e armëve bërthamore në hapësirë

20
SHPËRNDAJE

Përfaqësuesit e administratës së presidentit amerikan Joe Biden kanë qenë në kontakt të drejtpërdrejtë me Rusinë për të paralajmëruar Moskën që të mos vendosë një armë të re të armatosur me kapacitete bërthamore në hapësirë, sipas Wall Street Journal.

Sipas botimit, një nga kanalet që përdorën autoritetet amerikane përfshinte këshilltarin e sigurimit kombëtar të Biden, Jake Sullivan dhe Yury Ushakov, një këshilltar për politikën e jashtme të presidentit rus Vladimir Putin.

Siç shkruan media amerikane, autoritetet u përpoqën gjithashtu t’i bëjnë thirrje Kinës, Indisë dhe vendeve të G7, në mënyrë që edhe ato të mund të ndikojnë në Moskë.

Përveç kësaj, thekson gazeta, dalja e informacionit për kërcënimin në sektorin e hapësirës “kapi në befasi zyrtarët e administratës amerikane dhe ligjvënësit”.

Më herët, në mediat amerikane u shfaqën raporte se një kërcënim për sigurinë kombëtare të SHBA mund të lidhet me planet e supozuara të Federatës Ruse për të vendosur armë bërthamore në hapësirë.

Sekretari i shtypit të Kremlinit, Dmitry Peskov, në një bisedë me gazetarët, i quajti publikime të tilla një tjetër marifet nga Shtëpia e Bardhë

S'KA KOMENTE