Ballina Shqiperia ime SPAK godet grupin shqiptaro-italian

SPAK godet grupin shqiptaro-italian

Prokuroria e Posaçme, në bashkëpunim me Antimafian italiane, kanë goditur një grup kriminal me aktivitet në fushën e mashtrimit me tatim taksat.Sipas një njoftimi të dhënë nga SPAK në rrjetin social “X”, bëhet fjalë për një shumë prej 13.5 milion eurosh në 12 vite përmes mashtrimit.

Mësohet se pjesë e aktiviteteve të këtij grupi janë blerjes ose dhënie me qira të 31 bizneseve, restorantesh në Firence, dy hoteleve, makina me qira, kompani të prodhimi birre dhe aksione të një klubi amator.

Kontrollet në Shqipëri janë kryer në Tiranë, Vlorë, Durrës dhe Elbasan

“Në bashkëpunim me Prokurorinë Publike të Firenzes, koordinuar nga Eurojust, janë kryer kontrolle në 4 qytete të Shqipërisë dhe 23 kontrolle në disa qytete të Italisë. Është zbuluar një investim prej 13.5 milionë euro në 31 restorante, 2 hotele dhe biznese të tjera të ndryshme. Hetimi po vijon në mbledhjen e provave dhe përgjegjësinë penale të subjekteve nën hetim”, njofton SPAK shkurtimisht në platformën “X”.

HETIMET

Hetimet zbuluan se shoqata kriminale kishte përdorur të ardhura të paligjshme për të blerë ose marrë me qira biznese të shumta tregtare në zemër të Firences. Në veçanti, 31 restorante, dy hotele dhe biznese të makinave me qira dyshohet se janë blerë me para të pista. Për më tepër, organizata do të kishte investuar në një kompani të prodhimit të birrës dhe në aksione të një klubi futbolli amator nga Ischia.

23 kontrollet u kryen nga Guardia di Finanza dhe SCICO në disa qytete italiane, duke përfshirë Firencen, Livornon dhe Napolin. Policia përdori gjithashtu njësi të specializuara të qenve, të ashtuquajturit “qentë e parave” nga Bolonja, Rimini dhe Firence, për të gjetur para cash dhe mallra të tjera me vlerë. Hetimi mori dimension ndërkombëtar, me kërkime të koordinuara edhe në Shqipëri nga Prokuroria Speciale kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar në Tiranë. Agjencitë ligjzbatuese shqiptare kryen kontrolle në Vlorë, Tiranë, Durrës dhe Elbasan, në bashkëpunim me Guardia di Finanza italiane.

Bashkëpunimi ndërmjet autoriteteve italiane dhe shqiptare bëri të mundur shtrirjen e hetimit përtej kufijve kombëtarë, duke treguar përkushtimin e përbashkët në luftën kundër krimit të organizuar transnacional. Kërkimet në Shqipëri përfaqësonin një hap themelor në çmontimin e shoqatës kriminale dhe identifikimin e pasurive të fituara me para të pista. Sipas hetimeve, promotorët dhe organizatorët e shoqatës kriminale janë një italian dhe një shqiptar. Me kalimin e kohës, të dy do të kishin përfshirë shumë subjekte të tjera në rrjetin e aktiviteteve të paligjshme. Disa të dyshuar do t’i kishin riinvestuar paratë e paligjshme në mallra luksi, për të fshehur gjurmët e aktiviteteve të tyre të paligjshme. Operacioni i përbashkët i Guardia di Finanza, SCICO, DDA e Firences dhe SPAK vijon për të çmontuar përfundimisht shoqatën kriminale dhe për të nxjerrë në dritë të gjitha aktivitetet e paligjshme të kryera. Hetimi paraqet një shembull të rëndësishëm të bashkëpunimit ndërkombëtar në luftën kundër krimit të organizuar dhe pastrimit të parave.

Drejtues te grupit janë Eluert Kamami 40 vjec, Giuseppe Taglialatela 55 vjec ish portier i Fiorentines dhe Napolit, tashme perfaqesues ligjor i klubit te Ischia dhe Alessandro Bigi 49 vjec nga Firence.

Emrat e personave ne hetim:

Eluert Kamami, Alessandro Bigi, Albiona Ziaj, Gazment Kociu, Redon Marku, Samir Houjeiri, Giuseppe Taglialatela, Eros Gjona dhe Orkes Kamami.