Rritet numri i urgjencave nga temperaturat e larta ne spitalin e...

Rritet numri i urgjencave nga temperaturat e larta ne spitalin e Fierit

958
SHPËRNDAJE

Rritet numri i urgjencave ne keto tenperatura ekstreme te Korrikut ne urgjencen e spitalit te Fierit. Sipas mjekut Kardiolog dhe Shef i Repartit te Semundjeve te Brendeshme ne Spitalin Rajonal Fier ,Viktor Gjini , keto temperatura ekstremisht te larta kane dhene nje impact ne rritjen e urgjencave dhe shtrimeve ne spital .

Vetem ne 24 ore numri i rasteve shkon nga 100 deri 200 paciente apo rreth 20% raste te shtuara nga nje periudhe e zakonshme .

Numrin me te larte te pacienteve qe goditen nga keto temperatura jane moshat e treta dhe femijet si dhe ata paciente qe vuajne nga semundjet kronike, semundjet kardiovaskulare dhe te sistemit nervor .

Por situata e tanishme nga temperaturat e larta ka nxitur edhe shtimin e rasteve nga pickimet nga insektet dhe zvarraniket .

Mjeku ka bere apel qytetareve te shmangin ekspozimin ne oret e dites nga temperaturat e larta dhe konsumimin e lengjeve pasi rrezikojne shume nga keto temperatura te larta

S'KA KOMENTE