‘New York Times’: FBI ishte në dijeni të aferës së Edi Ramës...

‘New York Times’: FBI ishte në dijeni të aferës së Edi Ramës me McGonigal

122
SHPËRNDAJE

Gazeta më e madhe amerikane, ‘New York Times’ i ka kushtuar sërish një artikull çështjes së kryespiunit të FBI, Charles McGonigal, i cili pritet të dalë në gjyq të martën.

McGonigal pritet të pranojë fajin, ndërsa gazeta thotë se pikëpyetja e madhe mbetet: Përse i duheshin kaq shumë para atij?

Në shkrimin e gazetës, theksohet se FBI mund të ishte në dijeni të aferës së McGonigal me shqiptarët. Gazeta shkruan se në Shqipëri, kjo çështja ka bërë shumë bujë dhe njihet si ‘afera McGonigal’.

“Prokurorët nuk thonë se pse zotit McGonigal i duheshin ato para ose çfarë mund të ketë rënë dakord të bënte në këmbim. Por gjatë muajve në vazhdim, thanë ata, ai u injektua në çështje të jashtme politike dhe të biznesmenit, mesa duket ndërsa tregtonte pozicionin e tij në FBI, në marrëveshje që kulmuan me arrestimin e tij.

Ai u miqësua me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama dhe përdori pozicionin e tij për të çuar përpara biznesin e huaj për bashkëpunëtorët e tij, sipas aktakuzës së ngritur kundër tij në Uashington.

Në një rast, zoti McGonigal hapi një hetim nga FBI për një lobist të rivalit kryesor politik të kryeministrit shqiptar, thanë prokurorët. Nga ana tjetër, prokurorët thanë se ai ndihmoi në sigurimin e një licence për shpime nafte për të përfituar zoti Agron Neza dhe të tjerë.

Gjatë rrugës, kishte disa tregues se FBI ishte në dijeni të marrëdhënieve të tij me shqiptarët. Sipas dy personave që folën me të, zoti McGonigal tha se FBI e kishte autorizuar që t’u drejtohej kontraktorëve amerikanë për të punuar me zotin Rama për të ndihmuar në reformimin e qeverisë shqiptare, e cila ishte rrënuar prej kohësh nga korrupsioni dhe mungesa e efikasitetit,” shkruan gazeta.

S'KA KOMENTE