Mungon fuqia punetore , fermeri i serave ne FIER ne veshtiresi.

Mungon fuqia punetore , fermeri i serave ne FIER ne veshtiresi.

2444
SHPËRNDAJE

Shembull i krizes per munges te fuqise punetore ne bujqesi eshte edhe fermeri nga Frasheri i Fierit qe disponon mbi 20 ha sera .Olti Duda nga fshati Frasher njesia adminsitrative Zharrez , Bashkia Patos eshte sot nje fermer i sukseshem duke eskportuar gati 80% te produkteve te serave ne vendet e rajonit.


Fermeri ne fjale ka perfituar edhe nga subvencionet e Qeverise shqiptare nepermjet AZHBR. Ne serat e ndertuara prej tij kultivohen kryesisht speca tranguj dhe luleshtrydhe Por problemi me i madhe ngelet gjetja e punetoreve qe sipas tij po emigrojne ne greqi dhe itali.

Olti ka filluar te kultivoje luleshtrydhe ne seren e pare qe ka ndertuar prej 1 dynym rreth 10-15 vjet me pare.I diplomuar ne fakultetin e ekonomise . Ndersa vazhdonte kultivimin e specit dhe te trangullit ai vendosi perpara 3 viteve qe ne nje siperfaqe pre 1.8 dynym te eksperimentonte me kultivimin e limonit.
Zgjodhi nje varietet qe mund ti pershtatej klimes dhe tokes ku kishte serat.

Vendosa te mbjell limona shprehet Olti pasi siperfaqen mund ta shfrytezoja edhe gjate periudhes kur ne sera nuk mbillen perime por edhe se pemet e limonit nuk kerkojne shume krahe pune, pasi ne fshatrat ku ai ushtron aktivitetin mungon krahu i punes.

S'KA KOMENTE