Ballina Shqiperia ime IGJEO: Temperaturat këtë fundjavë shkojnë deri në -4 gradë! Do të mbizotërojë...

IGJEO: Temperaturat këtë fundjavë shkojnë deri në -4 gradë! Do të mbizotërojë i ftohti dhe shiu

IGJEO, ka bërë parashikimin e motit për këtë fundjavë, por edhe për ditët në vazhdim.

Mesohet se kjo fundjavë që kemi para do jetë tepër e ftohtë, ku temperaturat do ulen deri në -4 gradë në zonat malore. Shiu do jetë i pranishëm deri ditën e nesërme dhe do fillojë sërish ditën e martë.

“Pasditja e sotme do të vazhdojë me reshje në të gjithë territorin e vendit, do të jenë reshje të niveleve mesatare duke filluar që nga veriu deri në jug dhe ndërpriten ditën e nesërme. Kemi një rënie të temperaturave, por rënia maksimale do të jetë të dielën në mëngjes, ku minimalet në zonat malore do zbresin -4 gradë dhe ato maksimalet do të regjistrojnë 7 gradë. Në zonat e ulëta temperaturat do të zbresin deri në 3 gradë, aty ku përfshihet dhe Tirana dhe maksimalet shkojnë në 10 gradë dhe në bregdet temperaturat zbresin në 7 gradë minimalet dhe ato maksimalet në 13 gradë.