Ballina Bota “Epidemia e fermave të kanabisit”, “The Telegraph”: 101 shqiptarë në burg në...

“Epidemia e fermave të kanabisit”, “The Telegraph”: 101 shqiptarë në burg në tre muajit e fundit në Britani

Gazeta prestigjioze britanike “The Telegraph” i ka kushtuar një artikull shqiptarëve të akuzuar  për trafik të lëndëve narkotike në Britani.

“The Telegraph” e ka quajtur këtë fenomen si ‘epidemi e fermave të kanabisit”. Në shkrim bëhet e ditur se  vetëm në tre muajt e fundit, 101 shqiptarë janë dënuar me burg.Një “epidemi” e fermave të kanabisit ka çuar në një rritje të numrit të shqiptarëve të burgosur.

Më shumë se 100 emigrantë të paligjshëm shqiptarë janë dënuar me më shumë se 300 vjet burg në vetëm tre muaj pasi u rekrutuan nga bandat e krimit të organizuar për t’i shërbyer numrit në rritje të shpejtë të fermave të kanabisit.

Shumë nga emigrantët e paligjshëm u rekrutuan nga bandat pasi një goditje e qeverisë ndaj punës së ekonomisë së zezë e bëri të vështirë për ta gjetjen e punës. Ministrat kanë trefishuar gjobat për bosët që punësojnë emigrantë të paligjshëm deri në 60,000 paund për punëtor.

Një operacion policor që synonte fermat e kanabisit këtë verë përfshiu gjithashtu oficerë që kapën deri në 130 milionë paund bimë kanabisi dhe arrestuan pothuajse 1000 persona. Më shumë se 180,000 bimë janë zbuluar në bastisjet në Angli dhe Uells.

Në pesë vitet e fundit, bandat shqiptare kanë marrë drejtimin e kultivimit të kanabisit, duke uzurpuar vietnamezët duke importuar ekspertizën e tyre hidroponike në rritjen e bimëve në Shqipëri në Britani dhe duke përdorur emigrantët e paligjshëm si “kopshtarë”.

Numri i shqiptarëve që kaluan Kanalin në vitin 2022 me varka të vogla u rrit në 12301 nga 800 në 2021, më shumë se një e katërta e 45755 mbërritjeve totale.

Mes të burgosurve këtë verë ishte Nard Nidri, 34 vjeç, i cili hyri ilegalisht në Britani verën e kaluar dhe jetoi në Birmingham dhe më pas u transferua në Swansea ku punoi në një lavazh makinash përpara se të rekrutohej për një fermë kanabisi.

Ai ishte një nga katër “kopshtarët” e burgosur për një total prej gjashtë vjetësh në gusht, pasi policia i arrestoi ata në një pronë në Neath, në Uellsin jugor, ku dy dhoma dhe papafingo ishin përshtatur dhe izoluar për të rritur bimë me vlerë rrugore prej 85,000 paund.

Duke i dënuar ata, gjykatësi Geraint Walters tha se fermat e kanabisit që drejtoheshin nga bandat kriminale shqiptare kishin arritur “nivele epidemike” dhe sipas gjykimit të tij, “ishin kthyer në një industri”.

Ai sugjeroi që autoritetet duhet të shikojnë sektorin e banesave me qira, duke vënë në dukje se ndërsa të ashtuquajturit “fermerë” të kanabisit shpesh paraqiteshin në gjykatë, pronarët dhe të tjerët që merrnin para nga qiraja e pronave që përdoreshin për operacionet në rritje, rrallë e bënin këtë.

Shqiptarë të tjerë kanë punuar për bandat për të shlyer borxhet. Artenis Shehu, 20 vjeç, u burgos për një vit pasi punoi në një fermë kanabisi në Norfolk Broads për të pastruar atë që ai pretendonte se ishte një borxh prej 2500 £ që kishte me një bandë krimi të organizuar për të paguar një operacion mjekësor për babain e tij.

Gjykatësi Andrew Shaw i tha Shehut se operacioni i kanabisit prej 225,000 £ ishte një “organizim i sofistikuar” i cili kishte “të gjitha shenjat” e “krim të organizuar serioz”.

Bandat shqiptare u zhvendosën në kanabis sepse ishte “me rrezik shumë, shumë të ulët”, rezultuan një fitim i mirë për shkak të kërkesës së lartë – britanikët konsumuan 240 ton drogë me vlerë 2.4 miliardë paund në 2021 – dhe nuk kërkon transport të rrezikshëm ndërkufitar sepse ajo është rritur në shtëpi, sipas Agjencisë Kombëtare të Krimit (NCA).

Këtë javë, James Cleverly, Sekretari i Brendshëm, nënshkroi një marrëveshje të re me Shqipërinë për të mbështetur marrëveshjen e shpejtë të dëbimit dhe kundër imigracionit.