Ballina Shqiperia ime E reja me tumor vdiq pas operacionit ne spital privat ,në hetim...

E reja me tumor vdiq pas operacionit ne spital privat ,në hetim 2 mjekë dhe anestezisti

Zbulohen detaje të reja nga hetimet në lidhje me vdekjen e 28-vjeçares në spitalin “Amerikan 2” në Tiranë.

Burime bëjnë me dije se Policia e Tiranës ka nisur hetimet në gjendje të lirë për 3 mjekë të spitalit, përfshirë 2 që kanë kryer ndërhyrjen dhe 1 anestezist, në akuzë për “neglizhencë në trajtim mjekësor“, e cila është kundërvajtje penale dhe në kushte të tilla nuk përfshinë masë sigurie “arrest në burg” në fazë fillestare të hetimeve.

Irida Hasalla humbi jetën më 30 janar, një ditë pas ndërhyrjes estetike për heqjen e dhjamit në spitalin Amerikan 2. 

E reja prej 2 vitesh ishte diagnostifikuar me tumor në mitër dhe kurohej në Belgjikë, trajtime që siç familjarët na tregojnë, kanë kushtuar deri në 200 mijë euro. Operacionin estetik e kreu tek spitali amerikan 2 më 29 janar ndërsa humbi jetën një ditë më pas, më 30 janar.I vëllai Arenc Hasalla bëri denoncim për mjekim të pakujdesshëm pasi edhe pse ishin në dijeni se ajo kurohej me kancer dhe i kishin paraqur të gjitha analizat bluzat e Bardha të spitalit “Amerikan” i kishin garantuar siguri për jetën edhe pse sëmundja për të cilën kurohej nuk lejonte as ndërhyrjen më të vogël.