Ballina Bota Champion boxer dies three days after motorbike crash

Champion boxer dies three days after motorbike crash

Andrew Tham, 28, known as Andy, was riding a Kawasaki motorcycle when it was involved in a crash with a Hyundai Tucson car in Cumbernauld, Lanarkshire, on Thursday.

The crash happened on the B8039 near Lenziemill Road at around 6.50pm.

Emergency services attended and Mr Tham was taken to the Queen Elizabeth University Hospital in Glasgow, but he died on Sunday

Andrew Tham, 28 vjeç, i njohur si Andy, po ngiste një motoçikletë Kawasaki kur u përfshi në një aksident me një makinë Hyundai Tucson në Cumbernauld, Lanarkshire, të enjten.

Përplasja ndodhi në B8039 pranë rrugës Lenziemill rreth orës 18:50.

Shërbimet e urgjencës morën pjesë dhe Z. Tham u dërgua në Spitalin Universitar Queen Elizabeth në Glasgow, por ai vdiq të dielën