Aksidenti me 8 viktima në Vjosë, merr vemendje edhe në mediat e...

Aksidenti me 8 viktima në Vjosë, merr vemendje edhe në mediat e huaja

2008
SHPËRNDAJE

Aksidenti me tetë viktima në Shqipëri ka gjetur jehonë edhe në mediat e rëndësishme ndërkombëtare. Gazeta e njohur amerikane ‘Washington Post’ shkruan se viktimat ishin emigrantë.Ndërkohë gazeta thekson se Shqipëria pritet po ashtu të marrë mijëra refugjatë pas një marrëveshje me Italinë.

Një makinë u përplas në një lumë në Shqipërinë juglindore, duke vrarë të tetë personat në bord, duke përfshirë shtatë emigrantë të dyshuar dhe një shofer vendas, tha policia shqiptare të martën.

Drejtuesi i mjetit ka humbur kontrollin dhe është kthyer në lumin Vjosa rreth 240 kilometra (150 milje) në juglindje të kryeqytetit, Tiranës, rreth orës 4 të mëngjesit të së martës, sipas një njoftimi të policisë. Shtatë nga viktimat dyshohej se ishin “nga vendet e treta”, tha policia, duke përdorur një përshkrim që përdoret shpesh për t’iu referuar emigrantëve.

Shqipëria nuk është një rrugë kryesore për emigrantët, por grupe të vogla nga vendet arabe apo Azia e përdorin atë për të arritur në Itali nga deti ose në vende të tjera fqinje nga toka.

Në vitin 2019, Shqipëria u bë vendi i parë jo-anëtar i BE-së që lejoi oficerët e agjencisë kufitare të bllokut Frontex për të menaxhuar kufijtë e saj në jug dhe lindje, ku kalojnë zakonisht emigrantët.

Parlamenti i Shqipërisë miratoi në shkurt një marrëveshje që vendi të mbajë mijëra azilkërkues për Italinë,” shkruan gazeta.

S'KA KOMENTE