Mediat ndërkombëtare jehonë vizitës së Blinken në Shqipëri: Në fokus e ardhmja...

Mediat ndërkombëtare jehonë vizitës së Blinken në Shqipëri: Në fokus e ardhmja e Ballkanit 

24
SHPËRNDAJE
Blinken Mediat Nderkombetare

Mediat ndërkombëtare i kanë bërë jehonë vizitës së Sekretari amerikan të Shtetit, Antony Blinken, në Shqipëri.

Në mediat ndërkombëtare, vizita e Blinken shihet si një hap për të forcuar marrëdhëniet mes palëve, Shqipëria si një parter partner kyç në Ballkan dhe një aleat në mbështetjen e luftës së Ukrainës kundër pushtimit të Rusisë.

Ndërkohë një tjetër çështje e rëndësishme e diskutimeve të Blinken në Shqipëri, mund të jetë edhe çështja e tensioneve mes Kosovës dhe Serbisë.

“Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken viziton Shqipërinë të enjten për të riafirmuar marrëdhëniet me një partner kyç në Ballkan dhe një aleat në mbështetjen e luftës së Ukrainës kundër pushtimit të plotë të Rusisë.

Blinken do të takohet me zyrtarë të lartë dhe do të fokusohet në të ardhmen e Ballkanit Perëndimor pasi Shqipëria dhe disa fqinjë kërkojnë të anëtarësohen në Bashkimin Evropian, sipas zyrtarëve të lartë amerikanë. Uashingtoni ka mbështetur fuqishëm integrimin e Shqipërisë në BE.

SHBA ka vlerësuar lidershipin e Shqipërisë në ish-rajonin e shkatërruar nga lufta dhe rolin e saj të fundit në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara si një anëtar jo i përhershëm. Shqipëria është anëtare e NATO-s dhe ka caktuar rregullisht njësi të vogla të ushtrisë në misionet paqeruajtëse ndërkombëtare dhe operacionet e NATO-s. Shqipëria do të presë një samit ndërkombëtar për Ukrainën më vonë këtë muaj, ku pritet të marrë pjesë edhe presidenti i Ukrainës.

Tensionet mes fqinjëve Kosovë dhe Serbi mund të trajtohen gjatë vizitës së Blinken. Negociatat e ndërmjetësuara nga BE për të normalizuar marrëdhëniet e tyre kanë pasur progres të ngadaltë, ndërsa incidentet e rastësishme të dhunshme kanë nxitur frikën e destabilitetit. Shtetet e Bashkuara dhe BE kanë shprehur shqetësimin për ndalimin e fundit të Kosovës për dinarin si monedhë në komunat e saj me shumicë serbe.

S'KA KOMENTE