ARTIKUJT E FUNDIT

Morën peng fierakun në Londër, zbulohen emrat e shqiptarëve të arrestuar

Janë zbuluar emrat e shqiptarëve të arrestuar në Angli, të cilët morën peng 30-vjeçarin Nertil Buzin nga Fieri, për shkak të konflikteve për kontrollin e shtëpive të barit. Siç raportojnë mediat shumica e të arrestuarve janë një grup kriminal nga Vlora që kontrollonte disa shtëpi bari ngritur Mancester dhe qytete të tjera të Anglisë.

Burri dhunon gruan ne Greqi dhe më pas zhduket, policia vihet në kërkim të 53-vjeçarit

Një 53-vjeçar është shpallur në kërkim nga Policia, pasi ka ushtruar dhunë fizik ikë ndaj partneres së tij në një hotel dhe më pas e ka braktisur. 53-vjeçari ka konfliktuar me partneren në hotel, debati ka agravuar deri në përdorimin e dhunës, me autorin që rezulton i zhdukur prej një jave.

Hapet thirrja për subvencionimin e 70% të çmimit të paneleve diellore

Kryeministri, Edi Rama me anë të një postimi në facebook, ka bërë me dije se është hapur thirrja për subvencionimit me 70% të financimit për çdo familje shqiptare që do të aplikojë për panele diellore për ngrohjen e ujit.  Postimi i plotë: Çelet thirrja e parë për programin e ri të...

Britania jep lajmin e keq për emigrantët shqiptarë

Suella Braverman është zotuar se do ta bëjë më të vështirë për migrantët që “pretendojnë” se janë viktima të skllavërisë moderne që të vijnë në Mbretërinë e Bashkuar në një përpjekje të dukshme për të frenuar kalimet e paligjshme të kanaleve. Sekretarja e Brendshme ka pohuar se shqiptarët po “abuzojnë” me sistemin dhe “pohojnë”...

Denoncimi i fierakut per vellane/U mor peng dhe u torturua në Britani nga 7 bashkëkombës, zbulohet emri i shqiptarit.

Denoncimi i një fieriku se vëllai i tij ishte marrë peng në Britaninë e Madhe dhe për lirimin e tij ishte kërkuar një shumë prej 400 mijë paundësh, vuri në alarm policinë shqiptare.  Ai pretendonte se pengmarrësit e kishin kërcënuar se nëse nuk paguante shumën, atëherë vëllai do të vritej.Në fshehtësi të plotë autoritetet...

Rusia vë në lëvizje nëndetësen bërthamore, NATO në alarm

Frika që Rusia mund të përdorë armë atomike në luftën e saj në Ukrainë sa vjen e shtohet. Nëndetësja ruse me energji bërthamore “Belgorod” po lëviz në detet e Arktikut dhe ekziston dyshimi se misioni i saj është të testojë raketën silurë “Poseidon”, e aftë të mbajë koka bërthamore. Rrezja e goditjes është dhjetë mijë kilometra. Kështu...

Pjesëtari i organizatës kriminale së trafikut të drogës, kapet i shumëkërkuari shqiptar 

Njofimi i Policisë:  Lezhë Finalizohet nga Policia e Lezhës dhe Interpol Tirana, operacioni policor i koduar “Torino” Kapet dhe arrestohet, me qëllim ekstradimin drejt Italisë, 38-vjeçari në kërkim ndërkombëtar, pjesëtar i një organizate kriminale në fushën e narkotikëve. Policia e Lezhës dhe Interpol Tirana, pas...

Lëvizja e 5 hajdutëve me maska, si u futën në vilën 3-katëshe dhe terrorizuan nënë e bir

Zbardhen të tjera detaje nga grabitja e armatosur gjatë natës në Dom të Klosit. Duke iu referuar dëshmisë së familjarëve që ranë pre e grabitjes, ka arritur të ndërtojë skenarin që ndoqën 5 grabitësit e maskuar. Këta të fundit rreth orës 2 kanë hyrë në banesën në pronësi të Përparim Lleshit përmes dritares së pasme të vilës...