Termeti ne Turqi dhe Siri, shkon ne mbi 11.200 numri i viktimave

Termeti ne Turqi dhe Siri, shkon ne mbi 11.200 numri i viktimave

262
SHPËRNDAJE

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, ka njoftuar se numri i të vdekurve nga tërmeti i së hënës ka arritur në 8,754. E kombinuar me 2,470 viktima tashmë të raportuara në Siri, kjo ka çuar  numrin total zyrtar të vdekjeve në 11,224.

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka sugjeruar se numri përfundimtar mund të shkojë deri në 20,000. Një tërmet i përmasave të ngjashme në rajon në vitin 1999 vrau të paktën 17,000 njerëz.

Gjatë fjalimit të tij, presidenti turk pranoi se kishte pasur disa probleme me reagimet emergjente në orët e para pas tërmetit, por tha se tani ishte koha për unitet dhe ai dënoi “provokatorët”, duke u kërkuar njerëzve që të dëgjojnë vetëm burimet zyrtare të informacionit.

Policia turke ka arrestuar disa persona për postimet në rrjetet sociale për tërmetin.

S'KA KOMENTE