Zvicra theu për herë të parë neutralietin, i hakmerret Rusia

Zvicra theu për herë të parë neutralietin, i hakmerret Rusia

570
SHPËRNDAJE

Rusia ka ndaluar hyrjen e avionëve të regjistruar në Zvicër në hapësirën e saj ajrore, tha autoriteti federal i aviacionit të vendit, Rosaviatsiya, në një deklaratë të martën.

Lëvizja ishte në hakmarrje për një lëvizje të ngjashme nga Zvicra, thuhet në deklaratë.

Zvicra hoqi dorë nga angazhimi i saj ndaj “neutralitetit zviceran” në favor të miratimit të sanksioneve kundër Rusisë, tha të hënën presidenti zviceran Ignazio Cassis, duke shtuar se masat e Bernës do të jenë në përputhje me ato të miratuara tashmë nga Bashkimi Evropian.

Sanksionet përfshijnë mbylljen e hapësirës ajrore zvicerane për të gjitha fluturimet nga Rusia, duke përfshirë avionët privatë, me përjashtim të fluturimeve humanitare, fluturimeve kërkimore dhe situatave emergjente.

S'KA KOMENTE