Zelensky paralajmëron Botën: Bëhuni gati, Rusia do te përdor armë bërthamore per...

Zelensky paralajmëron Botën: Bëhuni gati, Rusia do te përdor armë bërthamore per ti dhene nje fund katastrofik pushtimit ne Ukrain

154
SHPËRNDAJE

Rusia është e gatshme të përdorë armë bërthamore për t’i dhënë një fund katastrofik pushtimit të saj në Ukrainë, paralajmëroi mbrëmë Volodymyr Zelensky – teksa i kërkoi botës të ‘përgatitet’ për më të keqen duke grumbulluar ilaçe kundër rrezatimit dhe duke ndërtuar streha për sulmet ajrore.

Ish humoristi, tani lideri ukrainas në kohë lufte, i bëri paralajmërimin e fundit Botës gjatë një interviste me median kombëtare, përpara se të ndante klipin përmes kanalit të tij Telegram.

Ai bëri një njoftim të ngjashëm të premten, kur tha se nuk mund të përjashtohej që diktatori i dëshpëruar rus Vladimir Putin do të përdorte armët taktike, pasi lufta e tij kundër Ukrainës vazhdon të ngecë.

I forti rus e përforcoi ofensivën e tij sot, duke u hakmarrë ndaj Ukrainës për fundosjen e anijes së tij luftarake Moskva të enjten, duke bombarduar pa mëshirë tetë qytete duke përfshirë Kievin, Kharkivin dhe Lviv.

Në të njëjtën kohë, një luftëtar i dytë britanik u shfaq në televizion pasi u kap nga forcat ruse në Mariupol, ndërsa Rusia humbi gjeneralin e saj të tetë të lartë në goditjen e fundit në luftën e dështuar të Putinit.

Kjo vjen pasi zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov i tha CNN në një intervistë të fundit se Moska do të përdorte një armë bërthamore në Ukrainë në rastin e një “kërcënimi ekzistencial”.

Zelensky tha sonte: “Ne nuk duhet të presim momentin kur Rusia vendos të përdorë armë bërthamore… Ne duhet të përgatitemi për këtë.”

S'KA KOMENTE