Vrasja e të riut shqiptar në Itali, nën hetim shoku i tij...

Vrasja e të riut shqiptar në Itali, nën hetim shoku i tij 17-vjeçar

78
SHPËRNDAJE

Hetimet nga karabinierët italian vazhdojnë të pandërprera për të rindërtuar atë që ndodhi pasditen e vonë të 2 qershorit në një apartament në via Rossi në Pontedellolio.

20-vjeçari Enrico Aliaj mbeti i vrarë me një plumb në kokë. Pavarësisht ndërhyrjes së shpejtë për ta shpëtuar, nuk u mund të bëhej asgjë. Në shtëpi me të në atë moment ishin vëllai i tij Elham – 18 vjeç – dhe një shok 17 vjeçar i cili ishte larguar nga frika pak minuta pas tragjedisë. Edhe kjo e fundit po hetohet por nga prokuroria për të mitur e cila procedon me kompetencë.

Regjistrimi i të dyve në listën e të dyshuarve u garanton atyre caktimin jo vetëm të avokatëve, por edhe të ekspertëve partiak për të gjitha ekzaminimet teknike.

Megjithatë, ndërkohë, rezultatet e të ashtuquajturit “cung” do të jenë thelbësore. Bëhet fjalë për një hetim të ndarë në dy faza për marrjen e mostrave të mbetjeve të zjarrit: e para për gjetje, e dyta për analiza laboratorike.

Ekzaminimit i janë nënshtruar të tre: viktima, vëllai dhe shoku. Po aq i rëndësishëm do të jetë raporti balistik – për të kuptuar trajektoren e goditjes – dhe autopsia që do të caktohet në ditët në vijim dhe do të bëhet në Institutin e Mjekësisë Ligjore në Pavia. Rezultatet e këtyre ekspertimeve teknike dhe mjekoligjore të kryqëzuara me njëra-tjetrën dhe me historitë e dy të rinjve të pranishëm duhet të rikthejnë dinamikën e tragjedisë.

Nga sa mësohet për momentin, vëllai dhe 17-vjeçari do t’u kishin shpjeguar hetuesve – të koordinuar nga zv/prokurorja Daniela Di Girolamo – se vdekja e Enrikos do të kishte qenë një aksident, një fatalitet dhe se të shtënat do të janë qëlluar nga e njëjta viktimë gabimisht ose për pak njohje me armën, hipotezohet gjithashtu një lojë që megjithatë nuk parashikonte një fund tragjik. Dhe pikërisht mbi pistoletën, klandestine dhe për rrjedhojë e pa denoncuar siç duhet, po kryhen hetime të imtësishme: si ka mbërritur në atë shtëpi dhe kush e kishte, si e morën? Do të duhet ende kohë për të marrë këto përgjigje. Enriko lë të vëllanë, i cili ndoshta pas vdekjes së të vëllait ishte mbyllur brenda në shtëpi, prindërit dhe motrën e vogël, ndërsa shoku i tij 17-vjeçar ishte larguar nga shtëpia.

Duket se kushdo që ishte me Enricon ngriti alarmin atë mbrëmje duke njoftuar policinë, dhe ndoshta edhe disa fqinjë që dëgjuan të shtënat, pastaj nxitimin e dëshpëruar të mjekëve të ndihmës së shpejtë drejt qendrës sportive ku i ishte dërguar me ambulancë. Në të njëjtën kohë, karabinierët kishin mbërritur edhe nëpërmjet Rossit, me më shumë patrulla, kolonel Pierantonio Breda dhe magjistraten Daniela Di Girolamo si dhe zjarrfikësit.

S'KA KOMENTE