Vala e të nxehtit në Evropë, zjarret vdekjeprurëse përhapen në Mesdhe

Vala e të nxehtit në Evropë, zjarret vdekjeprurëse përhapen në Mesdhe

64
SHPËRNDAJE

Mijëra zjarrfikës po luftojnë me zjarret në Portugali, Spanjë dhe Francën jugperëndimore, nën kontrollin e një valë të nxehti që nuk tregon asnjë shenjë lehtësimi. Në Portugalinë veriore, një pilot vdiq kur avioni i tij me ujë u rrëzua në zonën Foz Coa, pranë kufirit spanjoll.

Zjarret po shkatërrojnë zonat e rajonit Gironde të Francës, ku më shumë se 11,000 njerëz janë evakuuar. Në Spanjën jugore, pranë Costa del Sol, rreth 2,300 njerëz u detyruan të largoheshin nga zjarri i përhapur në kodrat Mijas.

Pushuesit në plazhin e Torremolinos panë shtëllunga të mëdha tymi që ngriheshin në kodra, ku disa avionë po luftonin zjarrin. Ndërkohë, një banor vendas i përshkroi zjarret në pyje pranë bregut jugperëndimor të Atlantikut të Francës si ndjesi “post-apokaliptike”.

Që nga e marta, temperaturat janë rritur në 47 gradë celcius në Portugali dhe mbi 40 gradë celcius në Spanjë, duke ndezur zjarret. Më shumë se 300 njerëz kanë vdekur nga i nxehti në të dy vendet, raporton agjencia spanjolle e lajmeve Efe.

Pjesë të tjera të Mesdheut janë prekur gjithashtu. Në Itali , qeveria ka shpallur një gjendje të jashtëzakonshme në Luginën e tharë Po – lumi më i gjatë i vendit nuk është më shumë se një rrjedhë në disa vende.

Në veri të Marokut , disa fshatra duhej të evakuoheshin pasi zjarret përfshiu provincat Larache, Ouezzane, Taza dhe Tetouan. Një fshat u shkatërrua totalisht në Ksar El Kebir.

Franca gjithashtu ka pasur nxehtësi të madhe prej rreth 40 gradë Celsius dhe pret më shumë javën e ardhshme, me 16 departamente në alarm portokalli, për mot të ashpër.

Valët e të nxehtit janë bërë më të shpeshta, më intensive dhe zgjasin më gjatë për shkak të ndryshimeve klimatike të shkaktuara nga njerëzit. Bota tashmë është ngrohur me rreth 1.1C që nga fillimi i epokës industriale dhe temperaturat do të vazhdojnë të rriten nëse qeveritë në mbarë botën nuk bëjnë shkurtime të mëdha në emetimet e karbonit.

S'KA KOMENTE