Ukraina dhe Rusia në prag të arritjes së paqes, prezantohet plani prej...

Ukraina dhe Rusia në prag të arritjes së paqes, prezantohet plani prej 15 pikash

256
SHPËRNDAJE

Ukraina dhe Rusia kanë bërë përparim të rëndësishëm në një plan 15-pikësh të paqes, duke përfshirë një armëpushim dhe tërheqje ruse, nëse Kievi deklaron neutralitet dhe pranon kufizime për forcat e tij të armatosura, sipas tre personave të përfshirë në bisedime.

Marrëveshja e propozuar, të cilën negociatorët ukrainas dhe rusë e diskutuan plotësisht për herë të parë të hënën, do të përfshinte heqjen dorë nga ambiciet e tij për t’u bashkuar me NATO-n dhe premtimin për të mos lejuar baza ushtarake të huaja ose armatime në këmbim të mbrojtjes nga aleatët si SHBA, Britania e Madhe. dhe Turqia, thanë BURIMET. 

Natyra e garancive perëndimore për sigurinë e Ukrainës – dhe pranueshmëria e tyre për Moskën – mund të rezultojë ende si një pengesë e madhe për çdo marrëveshje, siç mund të ishte statusi i territoreve ukrainase të pushtuara nga Rusia dhe përfaqësuesit e saj në 2014. 

Edhe pse Moska dhe Kievi thanë të mërkurën se kishin bërë përparim në kushtet e një marrëveshjeje, zyrtarët ukrainas mbeten skeptikë nese Presidenti rus Vladimir Putin është plotësisht i përkushtuar ndaj paqes dhe ata jane te shqetesuar se Moska mund të blejë kohë për të rigrupuar forcat e saj dhe për të rifilluar ofensivën e saj.

Mykhailo Podolyak, një këshilltar i lartë i presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky, i tha Financial Times se çdo marrëveshje do të përfshinte padiskutim “terheqjen e trupave te Federatës Ruse në nga territori i Ukrainës” – përkatësisht nga rajonet jugore përgjatë Detet Azov dhe Detet e Zi, si dhe territori në lindje dhe në veri të Kievit.

Ukraina do të lejohet te mbajë forcat e saj të armatosura, por do të jetë e detyruar të qëndrojë jashtë aleancave ushtarake si NATO dhe nuk do lejohet te mbaje baza te huaja ushtarake në territorin e saj.

Sekretari i shtypit i Putinit, Dmitry Peskov u tha gazetarëve të mërkurën se neutraliteti për Ukrainën bazuar në statusin e Austrisë ose Suedisë ishte një mundësi.

Pavarësisht përparimit në bisedimet e paqes, qytetet ukrainase u vunë nën granatime të forta për të tretën natë radhazi, ndërsa Kievi tha se po fillonte një kundërofensivë kundër pushtuesve rusë.

Megjithëse kushtetuta e Ukrainës e detyron atë të kërkojë anëtarësimin në NATO, Zelensky dhe ndihmësit e tij kanë minimizuar gjithnjë e më shumë shanset e Ukrainës për t’u bashkuar me aleancën ushtarake transatlantike, një perspektivë që Rusia e sheh si një provokim.
Ukraina, shtoi Podolyak keshilltari I zelenskit , si pjesë e çdo marrëveshjeje “do të mbajë patjetër ushtrinë e saj”. Ai gjithashtu hodhi poshtë rëndësinë e një ndalimi të bazave të huaja në Ukrainë, duke thënë se kjo ishte tashmë e përjashtuar nga ligji ukrainas.

Dy nga njerëzit thanë se marrëveshja e supozuar përfshinte gjithashtu dispozita për ruajtjen e të drejtave për gjuhën ruse në Ukrainë, ku ajo flitet gjerësisht edhe pse ukrainishtja është e vetmja gjuhë zyrtare. Rusia e ka cilësuar pushtimin e saj si një përpjekje për të mbrojtur rusishtfolësit në Ukrainë nga ajo që pretendon se është “gjenocid” nga “neo-nazistët”.

Problemi më i madh mbetet kërkesa e Rusisë që Ukraina të njohë aneksimin e Krimesë në vitin 2014 dhe pavarësinë e dy shteteve separatiste në rajonin kufitar lindor të Donbasit.

Ukraina ka refuzuar deri më tani, por është e gatshme ta ndajë çështjen, tha Podolyak.

S'KA KOMENTE