Turqia nxjerr në det anijen inteligjente, Greqia në alarm

Turqia nxjerr në det anijen inteligjente, Greqia në alarm

88
SHPËRNDAJE

Situata që mund të çojnë në një krizë të pakontrolluar mes Turqisë dhe Greqisë, shkaktohen thuajse çdo ditë në Egje. Pak ditë më parë, siç mësohen “TEMA” , turqit hodhën për herë të parë në Egje anijen përgjuese “Ufuk” .

Bëhet fjalë për një korvetë 99 metra të gjatë me një zhvendosje prej 2400 tonësh që mund të mbajë edhe një helikopter. “Ufuk” ka aftësi për mbledhjen e inteligjencës për luftë elektronike, bllokim elektronik, inteligjencë sinjalesh (SIGINT) dhe transmetime elektronike (ELINT), si dhe analizë elektronike të të dhënave. Megjithatë, ekuipazhi i tij konsiderohet i sigurt se do të përfshihet me agjentë të shërbimit sekret turk MIT.

Dalja e anijes turke të përgjimit “Ufuk” përkon me zhvillimin e stërvitjes greko-franceze  “Argo 22” që po zhvillohet në gjirin Pagasitikos, Skyros dhe Agios Eustratios. Nga një distancë relative, anijet turke të spiunazhit vëzhgonin stërvitjet ​​e mesme greko-franceze të cilat përfunduan të shtunën në Egjeun Qendror. Në stërvitje mori pjesë anija e madhe sulmuese amfibe franceze Tonnerre, e cila mban catamaran të vegjël dhe një forcë të fortë marinsash francezë, si dhe fregata greke, tankera, nëndetëse, helikopterë sulmues Apache dhe komando nga Brigada Detare. Stërvitja greko-franceze, e kryer në kuadër të marrëveshjes greko-franceze të mbrojtjes, duket se ka shqetësuar udhëheqjen turke, ndaj dërgoi korvetën “Ufuk”, e cila është “xhevahiri në kurorë” i anijeve turke të spiunazhit , në Egje.

Shfaqja e “Ufuk” në Egje , fillimisht jashtë Kalymnos dhe më pas drejt Skyros dhe Agios Efstratios, aktivizoi shërbimet përkatëse greke. Raportime të pakonfirmuara thonë se është bërë një përpjekje nga Marina   për të mbrojtur skenarët e stërvitjes dhe për të parandaluar përgjimin e mundshëm të informacioneve delikate nga sistemet e korvetës turke “Ufuk”.

Dalja e anijes turke të spiunazhit nuk është i vetmi incident që tregon gatishmërinë e Ankarasë për të monitoruar ditë e natë atë që po ndodh nga ana e Forcave të Armatosura Greke, të cilat po kryejnë një program stërvitjesh ushtarake të miratuar prej kohësh, pa u të lëkundur nga retorika e përditshme e përshkallëzuar e turqve .

S'KA KOMENTE