Turqia do te ndaloje anijet luftarake ruse në Bosfor dhe Dardanele,...

Turqia do te ndaloje anijet luftarake ruse në Bosfor dhe Dardanele, Zelensky: Populli ukrainas nuk do e harrojë kurrë

373
SHPËRNDAJE

Turqia do të ndalojë anijet luftarake ruse të kalojnë nëpër Detin e Zi, sipas kryeministrit ukrainas Volodymyr Zelenskiy.

Në një postim në Twitter, Zelenskiy tha se vendi kishte premtuar mbështetje ushtarake dhe humanitare për Ukrainën.

Turqia do të ndalojë anijet luftarake që kalojnë nëpër ngushticat e Dardaneleve dhe Bosforit, që lidh Detin e Zi me Mesdheun.

Të enjten 13 ushtarë ukrainas u vranë në ishullin e vogël shkëmbor Snake në Detin e Zi kur u bombarduan nga një anije dhe nga ajri.

“Falenderoj mikun tim zotin President të  @RT ERdogan dhe popullin e  për mbështetjen e fortë. Ndalimi i kalimit të luftanijeve në Detin e Zi dhe mbështetja e konsiderueshme ushtarake dhe humanitare për  janë jashtëzakonisht të rëndësishme sot. Populli i Ukraines  nuk do ta harrojë kurrë këtë”- thuhet në postimin e Zelensky. 

Ka një konfuzion rreth pretendimit të presidentit ukrainas Volodymyr Zelenskiy më herët se Turqia ishte zotuar të mbyllte ngushticat për të hyrë në Detin e Zi.

Rusia, përmes agjencisë së lajmeve Interfax, kishte thënë se nuk kishte asnjë njoftim zyrtar për mbylljen. Ka spekulime se postimi i Zelenskiy në Twitter mund të ketë qenë një kërkesë për Turqinë për të ndërmarrë veprime, sesa një konfirmim se ai do të ishte në vend.

Konventa e Montreux, e cila rregullon ngushticat e Bosforit dhe Dardaneleve, thotë se anijet nga shtetet e Detit të Zi do të lejohen të kthehen në port gjatë kohës së luftës. Nëse Turqia do të shkonte përpara dhe do të ndalonte anijet luftarake nga ngushtica, ajo do të shkelte konventën.

Por Turqia ka thënë se ende nuk ka marrë një vendim për mbylljen e ngushticave të saj midis Mesdheut dhe Detit të Zi për Marinën Ruse – pavarësisht një pretendimi të mëparshëm nga presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy.

Ky është sqarimi i parë zyrtar që kur Zelenskiy tha të shtunën se Turqia kishte rënë dakord të mbyllte rrugët ujore për anijet luftarake – gjë që do të ishte një ndihmë e madhe mbrojtëse për Ukrainën.

Sipas Reuters, një zyrtar turk tha se “nuk ka marrë një vendim për të mbyllur ngushticat për anijet ruse”.

Marina ruse ka qenë tashmë përgjegjëse për viktimat në brigjet e Ukrainës dhe në ishujt në Detin e Zi.

S'KA KOMENTE