Turmat ‘pushtojnë’ qendrën e Madridit, protesta kundër qeverisë në Spanjë

Turmat ‘pushtojnë’ qendrën e Madridit, protesta kundër qeverisë në Spanjë

123
SHPËRNDAJE

Qindra mijëra njerëz janë mbledhur në qendër të Madridit për të mbajtur një tubim në protestë ndaj qeverisë së qendrës së majtë të kryeministrit spanjoll Pedro Sánchez.

Demonstrata u mbështet nga partia e ekstremit të djathtë Vox, por konservatorët kryesorë të opozitës së qendrës së djathtë, Partido Popular, gjithashtu morën pjesë, si dhe disa grupe më të vogla.

Duke iu drejtuar protestuesve, udhëheqësi i Vox Santiago Abascal tha se ai ishte atje për të mbështetur një mobilizim “kundër qeverisë më të keqe në histori”. Protestuesit valëvitën flamurin spanjoll dhe e quajtën Sánchez-in tradhtar.

S'KA KOMENTE