Tragjedi në det/ Mbytet në ishujt grekë anija me emigrantë, 16 gra...

Tragjedi në det/ Mbytet në ishujt grekë anija me emigrantë, 16 gra të vdekura 

158
SHPËRNDAJE

16 të reja me origjinë afrikane janë viktimat, sipas raportit të fundit, nga mbytja e anijes me emigrantë në zonën detare Petalidi të Thermit në Lesbosin lindor. 

Varka u mbyt në orët e para të së enjtes (6/10 ) në zonën detare “Provoskida” në lindje të ishullit, ndërsa në të njëjtën kohë është duke u zhvilluar një operacion i rojës bregdetare, i cili filloi i pari në kohë, në Kythira pas fundosjes së një varkë me vela me emigrantë të paligjshëm me informacionet e fundit për të deklaruar se dy trupa u gjetën në një vend të paarritshëm. 

Ndërkohë që nëntë gratë e shpëtuara janë të reja me origjinë afrikane të cilat u dërguan në spitalin e Mytilinit, ku iu dha ndihma e parë.

Në total, në bordin e anijes në Lesvos ndodheshin rreth 40 persona, sipas deklaratave të pasagjerëve të saj. Në orën 8 të mëngjesit të së enjtes dhe ndërsa trupat e grave të vdekura po transferohen në morg, roja bregdetare, policia greke, zjarrfikësja dhe ushtria me ndihmën e një helikopteri Super Puma të Forcave Ajrore po operojnë në zonë në kërkim të të paktën 15 personave të tjerë të zhdukur.

https://youtube.com/watch?v=r4zxZq59G48%3Fstart%3D2%26feature%3Doembed

Varka me emigrantët, sipas informacionit, u largua mbrëmjen e së mërkurës nga zona e Ayasmat pranë Ayvali, në kushte veçanërisht të pafavorshme si në ngushticën detare midis Lesvos dhe brigjeve të Azisë së Vogël, po frynin erëra me intensitet shtatë dhe lokalisht tetë ballë. 

https://youtube.com/watch?v=97uOxhKlMMA%3Fstart%3D1%26feature%3Doembed

S'KA KOMENTE