Temperatura deri në -20 gradë, ushtarët rus rrezikojnë të ngrijnë nga i...

Temperatura deri në -20 gradë, ushtarët rus rrezikojnë të ngrijnë nga i ftohti brenda tankeve të tyre

357
SHPËRNDAJE

Trupat ruse të bllokuara në kolonën 40 milje të gjatë të tankeve dhe automjeteve të blinduara të bllokuara në periferi të Kievit mund të përballen me ngrirjen deri në vdekje në automjetet e tyre këtë javë pasi temperaturat janë vendosur të bien.

Një ftohje e theksuar në Evropën Lindore do të shohë që temperaturat të ulen në -10C gjatë natës në mes të javës rreth Kievit dhe Kharkiv-it – deri në -20C kur merret parasysh ftohja e erës.

Kushtet e akullta pritet të përkeqësojnë edhe më shumë situatën e vështirë për pushtuesit, të cilët kanë ngecur rreth 20 milje larg Kievit prej ditësh mes problemeve mekanike, problemeve të furnizimit me karburant dhe rezistencës së fortë ukrainase.

Ish-majori i ushtrisë britanike Kevin Price tha se tanket e pushtuesve nuk do të bëhen asgjë më shumë se ‘ngrirëse 40 tonësh’ me rënien e merkurit, duke komentuar se kushtet e hidhura do të shkatërrojnë moralin e trupave që nuk janë të përgatitur për luftë të stilit Arktik.

Price deklaroi se jeta për ushtarët rusë që nuk presin të përballen me temperatura kaq të ulëta në mars do të bëhet ‘pabesueshme e vështirë’, ndërsa Glen Grant, një ekspert i lartë i mbrojtjes në Fondacionin Baltik të Sigurisë, tha se një tank ‘është thjesht një frigorifer në natën nëse nuk jeni duke e ndezur motorin’ – diçka që rusët thjesht nuk mund ta përballojnë ta bëjnë duke pasur parasysh mungesën e karburantit.

Grant tha se nëse autokolona nuk furnizohet shpejt dhe nuk është në gjendje të lëvizë përsëri, shumë nga ushtarët rusë mund të detyrohen të heqin dorë për të shmangur ngrirjen deri në vdekje.

“Thjesht nuk mund të ulesh dhe të presësh, sepse nëse je në automjet, pret të të vrasin. Ata nuk janë budallenj”, tha ai për Newsweek.

Por temperaturat e Arktikut pritet gjithashtu të bëjnë jetën e mjerueshme për refugjatët ukrainas që përpiqen të ikin nga qytetet e shkatërruara nga lufta.

Ndërkohë, zyrtarët e Kremlinit po ‘dënojnë privatisht’ pushtimin ‘grup ** k’ të Vladimir Putinit, pasi zyrtarët amerikanë paralajmëruan se despoti i izoluar rus mund të sulmojë me zemërim ndaj rezistencës së ashpër të Ukrainës duke përdorur armë të vogla bërthamore në disa nga qytetet e saj.

Gazetarja ruse Farida Rustamova, e cila ishte e lidhur mirë me qarqet qeveritare përpara se të ikte nga vendi ndërsa Kremlini nisi një goditje gjithëpërfshirëse ndaj disidencës, ka pohuar se zyrtarët në Moskë nuk besonin kurrë se Putini do të shkonte në luftë.

Ata tani supozohet se po bëjnë parashikime ‘apokaliptike’ për javët dhe muajt në vijim, ndërsa luftimet po vazhdojnë dhe sanksionet ndëshkuese janë kafshuar.

S'KA KOMENTE