Sulmi i dytë kibernetik nga Irani drejt Shqipërisë reagon DASH

Sulmi i dytë kibernetik nga Irani drejt Shqipërisë reagon DASH

109
SHPËRNDAJE

Departamenti Amerikan i Shtetit ka reaguar për sulmin kibernetik nga Irani drejt Shqipërisë t1% ndodhur në datë 9 shtator, ku për pasojë u bllokua sistemi TIMS. 

Në reagim thuhet se SHBa dënon me forcë sulmin kibernetik dhe se do të vazhdonte puna me aleatët për të forcuar mbrojtjen kibernetike. 

 | “Dënojmë me forcë sulmin kibernetik të 9 shtatorit kundër aleates sonë në NATO, Shqipërisë, i cli pason sulmin kibernetik të Iranit të 15 korrikut. Ne do të vazhdojmë të punojmë krah për krah me Shqipërinë dhe aleatët e partnerët e tjerë, për të forcuar mbrojtjen kibernetike dhe për t’i bërë përgjegjës aktorët keqdashës.”– thuhet në reagimin e bërë.

S'KA KOMENTE