Shkatërrohet parcela e kanabisit në Spanjë, pranga “Lelit” nga Shqipëria

Shkatërrohet parcela e kanabisit në Spanjë, pranga “Lelit” nga Shqipëria

10537
SHPËRNDAJE

Policia spanjolle ka arritur te autorët e dyshuar të plantacionit më të madh të marijuanës që është parë ndonjëherë në qytetin e Pontevedra , të shkatërruar tre javë më parë. Operacioni, i cili është ende në vazhdim, ka shërbyer për çmontimin e kopshtit të madh të marijuanës, me sekuestrimin e rreth 8000 bimëve dhe arrestimin e drejtuesve, përfshirë shtetasin shqiptar M.A, alias “Leli”, një nga emrat më të njohur nga bota e trafikut të drogës në Galicinë jugore.

Kjo celulë e mafies shqiptare, e cila kishte bashkëpunim të drejtpërdrejtë me njerëz nga provincat e Pontevedra dhe Ourense, i përqendroi përpjekjet e saj në ruajtjen e të korrave intensive të brendshme që do ta lejonin atë të furnizonte produkte për klientët në vende të ndryshme evropiane.

Në mars, oficerët e policisë kishin çmontuar një laborator të brendshëm në qytetin Ourense të Pereiro de Aguiar. Në të u ndërhynë mijëra bimë kanabis sativa dhe tufë lulesh. Zyrtarët e Stacionit të Policisë Provinciale të Pontevedra vazhduan hetimet nën drejtimin e Gjykatës Hetimore numër 2 të Ourense dhe ishte kjo që i lejoi ata të arrinin në magazinë industriale të famullisë Mourente , ku në fillim të nëntorit ata transportuan nga një sekuestrim i ri, këtë herë i më shumë se dy mijë bimëve marijuanë që prodhonin një peshë bruto prej 500 kilogramësh , pajisje të shumta elektrike, pajisje nxehje, dokumentacion dhe telefona celularë që ishin kyçe për mbarëvajtjen e hetimeve.

S'KA KOMENTE