Shkatërrohet banda e drogës në Spanjë, arrestohen 20 persona, mes tyre 14...

Shkatërrohet banda e drogës në Spanjë, arrestohen 20 persona, mes tyre 14 shqiptarë

12649
SHPËRNDAJE

Policia spanjollë ka arritur që gjatë një operacioni të shkatërrojë një bandë të madhe droge në Lleida, Spanjë.

Sipas mediave vendase mësohet se në finalizim të operacionit janë arrestuar 20 persona, midis tyre 14 shqiptarë. Gjatë kontrollit fizik në ambient, policia gjetu dhe sekuestroi rreth 5000 bimë marjuanë, 15 kg të thatë dhe para të gatshme.

Ky është një nga operacionet më të mëdha të kryera në Ponent kundër kultivimit dhe trafikimit të kësaj droge.

Operacioni i policisë nisi në orët e para të mëngjesit, përfundoi pas orës 21:00 dhe pati pjesëmarrjen e dhjetëra agjentëve të njësitet e Hetimit, Sigurimit të Qytetarëve dhe ARRSH. Rreth pesëmbëdhjetë kontrolle u kryen në qytetin e Lleida dhe në lokalitete si Tàrrega, Guimerà, Verdú, Torregrossa, Artesa de Lleida dhe Arcs (Bellvís).

Në kryeqytetin e Segria, ka pasur kontrolle në shtëpi dhe magazina në rrugët Alcalde Costa, Roger de Llúria, Arnald de Solsona, Jaume d’Agramunt dhe Segovia dhe në rrugët Alcalde Porqueres, ndër të tjera. Disa nga arrestimet u bënë aty. Të arrestuarit akuzohen për krime kundër shëndetit publik, anëtarësim në organizatë kriminale, pastrim parash dhe mashtrim me lëngje elektrike.

Pjesa më e madhe e të arrestuarve thuhet se janë me kombësi shqiptare, tre me kombësi spanjolle dhe tre me kombësi rumune, ndërkohë hetimet kanë nisur rreth një vit me parë.

S'KA KOMENTE